Basın Bültenleri

Basın Bültenleri

Türk otomotiv sektörünün önde gelen tedarikçilerinden Borusan Mannesmann, müşterilerine daha hızlı ve etkin hizmet verebilmek amacı ile Bursa’da kurduğu 10.000 m2 kapalı alanı bulunan yeni tesisini hizmete açtı. Borusan Mannesmann’ın ürettiği özel borular motorlu araçların amortisör, koltuk, direksiyon, şaft, aks, egzoz, torpido traversi, tampon ve çeşitli motor parçalarında kullanılıyor.

… İstanbul. Türkiye’nin üretim ve ihracat rekortmeni otomotiv ve otomotiv yan sanayinin önde gelen tedarikçisi Borusan Mannesmann hizmetlerini sektörün kalbinin attığı Bursa’ya taşıdı. Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde 10.000 m2 kapalı alana kurulan tesiste, Halkalı fabrikasında üretilen özel borular işlenerek müşterilere tam zamanında sevkiyat yapılacak.

Borusan Mannesmann otomotiv sektörünün tam bir çözüm ortağı

Bursa’da açılan bu yeni tesis dolayısıyla bir değerlendirmede bulunan Borusan Mannesmann Genel Müdürü Semih Özmen şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl, 10’uncu kez 21 milyar dolar satış ile ihracat şampiyonu olan otomotiv sektörüne hizmet vermekten gurur duyuyoruz. Yüksek kalite standartları ile çalışan bu sektörün yan sanayii kuruluşlarına yıllardır özel boru tedarik ediyoruz. Müşterilerimizin ve dolayısıyla ana sanayinin üretim hatlarının durmaması için 7/24 sevkiyat yapmamız, değişen üretim programına uygun üretim yapmak için esnek olmamız ve kritik ürünlerde hem mamul hem de hammadde stoku tutmamız gerekiyor.

Bursa’da hizmete açtığımız yeni tesisimizle otomotiv sektörüne daha yakın olacağız ve hizmet kalitemizi daha da yükselteceğiz. Borusan Mannesmann olarak otomotiv sektörünün tam bir çözüm ortağı olarak ürün ve hizmet sunmaya devam edeceğiz.”

Borusan Mannesmann özel boruları Türkiye’de üretilen motorlu araçların her yerinde

Borusan Mannesmann otomotiv yan sanayii üzerinden Türkiye'de üretilen neredeyse tüm motorlu araçlara özel boru ürünleri tedarik ediyor. Türkiye’de üretim yapan Ford Otosan, Tofaş, Oyak Renault, Hyundai, Toyota gibi önde gelen otomobil üreticileri ile Mercedes, MAN, Karsan, Otokar gibi büyük araç üreticileri, araçlarının birçok aksamında Borusan Mannesmann’ın ürettiği üstün kaliteli özel boruları kullanıyorlar. Bu borular araçların amortisör, koltuk, direksiyon, şaft, aks, egzoz, torpido traversi , tampon ve çeşitli motor parçalarında yer alıyorlar. Borusan Mannesmann ayrıca yurt dışında BMW, Mercedes, Audi ve Volkswagen gibi büyük markaların yan sanayilerine de hizmet veriyor

Borusan Mannesmann uzun yıllardır koruduğu yüksek kalite seviyesi ve yan sanayii müşterilerine sunduğu 7/24 sevkiyat hizmeti ile Türk otomotiv sektörünün vazgeçilmez tedarikçisi konumunda bulunuyor. Türkiye Otomotiv üretimi 2009’dan bu yana yılda ortalama % 7 oranında büyürken Borusan Mannesmann’ın toplam satışları ortalama % 13 arttı. Şirket, sahip olduğu deneyim, bilgi ve teknoloji ile sektördeki birçok projenin Ar-Ge ve tasarım aşamasında da yer alıyor.

Borusan Mannesmann’ın ABD’deki şirketi Borusan Mannesmann Pipe Us İnc. ABD çelik sektörünün en prestijli ödülünün sahibi oldu. Dünyaca ünlü çelik sektörü referans yayını American Metal Market’in her yıl düzenlediği yarışmanın “En İyi Boru Üreticisi” ödülüne bu yıl Borusan Mannesmann Pipe Us İnc. layık görüldü.

Çelik boru sektöründe Türkiye’nin küresel oyuncusu Borusan Mannesmann ABD’de sektörün en önemli ödüllerinden birinin sahibi oldu. ABD çelik sektörünün en saygın ve bağımsız yayınlarından American Metal Market (AMM) tarafından verilen itibarlı “En İyi Boru Üreticisi” ödülünü, Borusan Mannesmann’ın ABD’de faaliyet gösteren şirketi Borusan Mannesmann Pipe Us İnc. kazandı.

14 Haziran 2016’da New York’ta düzenlenen ve yüzlerce tanınmış büyük boru ve çelik üreticisi şirketin temsilcilerinin katıldığı AMM´nin ödül gecesinde, Rus kökenli çelik şirketi TMK-IPSCO ile finale kalan Borusan Mannesmann Pipe US, gecenin sonunda 2016 yılının “En İyi Boru Üreticisi” ödülünün sahibi oldu. Ödül, Üretim, Operasyonel Mükemmellik, Yeni Ürün Geliştirme, İzlenebilirlik, Verimlilik ve İş Güvenliği gibi farklı alanlardaki kriterler dikkate alınarak verildi. Gecede 2016 da farklı kategorilerde aday olan ArcelorMittal, Nucor ve Steel Dynamic gibi dünya devi çelik şirketleri de çeşitli ödüller aldılar.

Ödüle giden yolda güçlü performans

ABD’de petrol ve doğal gaz sondaj boruları üretimine yaklaşık iki yıl önce başlayan Borusan Mannesmann Pipe Us İnc. attığı adımlarla performansını sürekli yükselterek bu önemli ödülün sahibi oldu.

Houston Baytown fabrikasında yapılan yeni ürün geliştirme faaliyetleriyle 6 farklı petrol sondaj boru tipi geliştirildi ve ticarileştirildi. 4 yeni ve farklı Semi-Premium petrol sondaj boru diş tipi geliştirimine geçildi. Bunların satışlarının başlamasıyla şirketin pazar payı arttı.

Fabrikada iş güvenliğine ve üretim kalitesine de büyük önem verilerek bu alanda önemli başarılar elde edildi. 1.3 milyon adam / saat boyunca iş kazasız üretim yapıldı. Sağlama verme oranlarında % 90’lara varan artış, bakım fonksiyonunda gerçekleştirilen değişiklikler ve iyileştirmeler ile duruş oranlarında % 25 iyiileşme sağlandı. Üretkenlik açısından ise bir vardiyada üretilen boru miktarında % 50 ye yaklaşan iyileştirmeler yapıldı.  

Güçlü bir bilgi işlem altyapısına sahip olan şirketin tüm üretim ve stok operasyonlarında radyo frekansı ile etiket tanımlama kullanıldı. Otomatik Mill test sertifikası hazırlanarak sevkiyat otomasyonu devreye alındı ve boru bazında izlenebilirlik sağlandı.

Tüm Şirket genelinde maliyet azaltma çalışmaları yürütülürken, Türkiye’den satın alma ve ithalat yapma fonksiyonu devreye alındı. Ayrıca tamir bakım ve malzeme sarfiyatlarında yapılan projeler ve kontrat yönetimi ile maliyetlerde % 35’lik maliyet azalma gerçekleşti.

Borusan Mannesmann ABD pazarının etkin oyuncusu

Kazanılan ödülü değerlendiren Borusan Mannesmann Genel Müdürü Semih Özmen şunları söyledi:

“Boru üretimine 2 yıl gibi kısa bir süre önce başlayan şirketimiz Borusan Mannesmann Pipe US yaptığı yoğun çalışmalarla böylesine önemli bir ödülün sahibi olma başarısı gösterdi. Kazanılan ödül genç şirketimizin ABD pazarında hazır, etkin ve güçlü bir oyuncu olduğunu bir kez daha gösterdi. Performans çıtamızı daha da yükselterek yolumuza devam edeceğiz.”

Türk Yapısal Çelik Derneği (TUSCA) ve Borusan Mannesmann tarafından Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) organizasyonuyla düzenlenen PROSteel 2016 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Birincilik Ödülünü İstanbul Kültür Üniversiteli ekip kazanırken, ikinciliği Selahaddin Eyyübi ve İskenderun Teknik Üniversinden oluşan ekip, üçüncülüğü ise Yeditepe ve Kocaeli  Üniversitesinden oluşan ekip kazandı. 

Türkiye’nin en uzun soluklu öğrenci yarışmalarından biri olan PROSteel Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’nın 2016 yılı sonuçları belli oldu. Türk Yapısal Çelik Derneği (TUSCA) ve Borusan Mannesmann’ın birlikteliğinde YEM organizasyonuyla bu yıl 16.sı düzenlenen yarışmanın teması “Semt Pazar Yeri” tasarımı olarak belirlenmişti.

59 farklı üniversiteden 47 ekibin katıldığı ve birçok öğrenciyi buluşturan yarışma, birbirinden ilginç ve güzel projeler arasında kıyasıya bir mücadele içinde geçti. Yüksek Mühendis, Mimar Prof. Dr. Hasan Şener’in başkanlığını üstlendiği jüri, Yüksek Mimar Prof. Dr. Ayhan Usta, Mimar Cem Sorguç, İnşaat Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Nesrin Yardımcı, İnşaat Yüksek Mühendisi Dr. Selçuk İz, Yüksek Mimar Dr. Selim Velioğlu ve Yüksek Mühendis Mimar Yaşar Marulyalı’dan oluştu. Jüri yoğun bir çalışma ardından dereceye giren ve mansiyon kazanan ekipleri belirledi.

13 ekibin finalist olarak açıklandığı PROSteel 2016’da, ödül töreni ve kolokyum kapsamında tüm ekipler projelerini jüri ve katılımcılara sunma fırsatı elde etti. Yarışmayla ilgili fikirlerini anlatan öğrenciler, PROSteel sayesinde çelik kullanımıyla ilgili tecrübe kazandıklarını ve önemli deneyimler edindiklerini ifade ettiler. Proje sunumlarının ardından ödül törenine geçildi.

Yarışmada birinciliği 36 sıra numaralı projeleriyle, İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri Şemsi Barış Terzi, Furkan Şanlı, Onur Kuru ve aynı üniversitenin İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Eyüp Deniz Berkan kazanırken, ikinciliği Selahaddin Eyyübi Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri Robin Özgür Şimşek, Azat Koyun ile aynı üniversitenin İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Zeki Baran ve İskenderun Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Orhan Yıldız’ın oluşturduğu ekibin hazırladığı 46 sıra numaralı projesi aldı. Üçüncülüğü Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Pınar Beyazıt, ve Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi olan Mustafa Parlak ve İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi olan Ayaz Durmuş’un oluşturduğu ekibin hazırladıkları 25 sıra numaralı proje kazandı. Borusan Mannesmann’ın her yıl verdiği özel ödül ise Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi olan Aylin Avan, Merve Kaya ile aynı üniversitenin İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi olan Mustafa Gökhan Keser’in oluşturduğu ekip tarafından hazırlanan 30 sıra numaralı projeye verildi.

PROSteel 2016 Yarışması’nın sonucunda birinci olan ekip 8 bin TL, ikinci ekip 5 bin TL, üçüncü ekip ise 3 bin 500 TL para ödülü kazandı. Bunun yanı sıra, Borusan Mannesmann tarafından her yıl verilen “Özel Ödül”ün sahipleri 7 bin 500 TL kazanırken, toplam 5 bin TL değerinde 5 adet eşdeğer Mansiyon verildi. Son elemeye kalan projelerin katılımcılarına ayrıca “PROSteel 2016 BAŞARILI KATILIM BELGESİ” sunuldu.

Ödül Töreni sonrası, jüri üyelerinin katılımıyla yarışma kolokyumu gerçekleşerek değerlendirme süreci aktarıldı. Jüri ve yarışmacılar karşılıklı sorular eşliğinde yorumlarını paylaştı ve 47 projenin sergisi ile etkinlik devam ederek After Party ile sona erdi.

Yarışmada ödüle ve mansiyona değer görülen ekipler şöyle sıralanıyor.

Ödül: 36 Sıra Numaralı Proje, Rumuz 47408

 • Furkan Şanlı, İstanbul Kültür Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Onur Kuru, İstanbul Kültür Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Şemsi Barış Terzi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Eyüp Deniz Baykan, İstanbul Kültür Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Ödül:46 Sıra Numaralı Proje, Rumuz 81603

 • Azat Koyun, Selahaddin Eyyübi Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Robin Özgür Şimşek, Selahaddin Eyyübi Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Zeki Baran, Selahaddin Eyyübi Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Orhan Yıldız, İskenderun Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Ödül: 25 Sıra Numaraları Proje, Rumuz 66240

 • Mustafa Parlak, Kocaeli Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Pınar Beyazıt, Yeditepe Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Ayaz Durmuş, Kocaeli Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Borusan Mannesmann Özel Ödülü: 30 Sıra Nolu Proje, Rumuz 43829

 • Aylin Avan, Kocaeli Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Merve Kaya, Kocaeli Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Mustafa Gökhan Keser, Kocaeli Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.
 • Mansiyonlar, eşdeğerdir; sıra numaralarına göre listelenmiştir.

Mansiyon: 2 Sıra Numaralı Proje, Rumuz 99775

 • Ahmet Hamit Gül, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Burhan Yilgin, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Mehmet Faruk Malkoç, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Cevat Efe Şahin, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.
 • Erman Ufuk Demirci, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Mansiyon: 13 Sıra Numaralı Proje, Rumuz 37136

 • Muhammed Furkan Ayan, Fatih Sultan Vakıf Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Mustafa Erçin, Mimar Sinan Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Huzeyfe Ayın, Işık Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.
 • Murselat Erçin, Fatih Sultan Vakıf Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Mansiyon: 24 Sıra Numaralı Proje, Rumuz 50316

 • Raziye Sena Kocakaya, TED Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Tuğçe Çelinay Şahin, TED Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Eyüp Atakan Özkan, TED Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.
 • Danışman Öğretim Elemanı;
 • Ömer Can PAMUK, TED Üniversitesi, Mimarlık Bölümü

Mansiyon: 27 Sıra Numaralı Proje, Rumuz 99610

 • Didem Tızman, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Tolga Berker, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Baran Aybars, İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl

Mansiyon: 28 Sıra Numaralı Proje, Rumuz 21611

 • Mehmet Sünbül, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Mert Özgür, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Şerif Kaan Kutluer, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl.
 • Ayşenur Gülmez, Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Ayrıntılı bilgi, yarışma sonuçları ve projenin takibi için www.prosteel.org

Meksika Tuxpan – Tula Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’ni Borusan Mannesmann kazandı.

BORUSAN’DAN MEKSİKA ÇIKARTMASI

Borusan Mannesmann Meksika’da yapılacak 33 milyon ABD doları kontrat bedeli olan Tuxpan – Tula Gaz Boru Hattı Projesi’ni kazanmayı başardı.

Borusan Mannesmann Amerika kıtasındaki başarılarıyla adından söz ettirmeye devam ediyor. Borusan Mannesmann son olarak toplam bedeli 33 milyon ABD doları olan Meksika Tuxpan – Tula Gaz Boru Hattı Projesi doğal gaz boru tedariki ihalesini kazandı.

ABD ve Kanada’daki dev enerji ve boru hattı operatörleri tarafından onaylı ve Türkiye’den deniz aşırı ülkelere 24,5 metre boya kadar doğalgaz ve petrol borusu ihraç edebilen tek Türk hat borusu tedarikçisi olan Borusan Mannesmann, kazandığı bu ihaleyle Meksika pazarına güçlü bir başlangıç yapmış oldu.

Şirketin stratejik büyüme alanlarından biri olarak gördüğü büyük çaplı enerji hat boruları pazarında kazanılan bu ihale için tedarik edilecek borular Türkiye’de, dünyanın teknolojik açıdan en gelişmiş fabrikalarından biri olan Gemlik’teki Borusan fabrikasında üretilecek. Borusan Mannesmann tarafından üretilecek 36 inç çapında 24,5 metre ve 12 metre boyunda borulardan oluşacak hattın toplam uzunluğu 123 km olacak. Haziran - Ağustos 2016 tarihleri arasında üretimi gerçekleştirilecek olan borular, Temmuz ayından itibaren Meksika’nın Tuxpan limanına gönderilmeye başlanacak. 2017 yılında tamamlanması öngörülen hat üzerinden Meksika’nın Veracruz, Puebla ve Hidalgo bölgelerindeki enerji üretim santrallerine gaz dağıtımı sağlanacak.

Konuya ilişkin olarak Borusan Mannesmann Genel Müdürü Semih Özmen tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: 

“Meksika 1,3 trilyon ABD dolarlık toplam milli geliri ile Brezilya’dan sonra Latin Amerika'nın ikinci, dünyanın 15. en büyük ekonomisi. Amerika’nın yanı başında, Türkiye olarak bizim ihracat potansiyelimizi tam olarak gerçekleştiremediğimiz bir ülke. 762 milyon dolarlık ticaret açığımız var; ihracatımız ise 240 milyon dolar mertebesinde. Bu kazandığımız ihale ile tek başına Borusan Mannesmann bu ihracat rakamına yüzde 10’un üzerinde katkıda bulunmuş oluyor. Dünyanın 10 büyük petrol üreticisi olarak Meksika’ya önümüzdeki dönemde çok daha fazla tutarda doğal gaz ve petrol hat borusu ihraç etmeyi hedefliyoruz.”

BORUSAN MANNESMANN’DAN ABD’DE HUKUK ZAFERİ

Borusan Mannesmann Uluslararası Ticaret Mahkemesi’nde ABD Ticaret Bakanlığı’na karşı açtığı davayı kazandı. ABD Ticaret Bakanlığı Borusan Mannesmann’a uygulama kararı aldığı % 15,89 telâfi edici vergi oranını % 2,39’a indirmek zorunda kaldı.

ABD petrol kuyu boruları pazarında yıllar içinde edindiği prestijli konumunu, 2014’te Houston’da hizmete soktuğu fabrikasıyla pekiştiren Borusan Mannesmann, yerel çelik boru üreticilerinin yoğun lobi faaliyetleri sonucunda ABD Ticaret Bakanlığı tarafından kendisine uygulanan haksız vergi oranına karşı önemli bir hukuk zaferi kazandı.

ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye tarafından sübvansiyonlarla desteklendiği iddiasıyla Borusan Mannesmann ürünlerine karşı uygulama kararı aldığı telâfi edici vergi oranını % 15,89’dan % 2,39’a indirmek zorunda kaldı. Borusan Mannesmann’ın haksız karara karşı yürüttüğü hukuk mücadelesinin bir parçası olarak başvurduğu Uluslararası Ticaret Mahkemesi’nin yorum ve yönlendirmeleri ABD Ticaret Bakanlığı’nı vergi oranını çok büyük ölçüde düşürmeye zorladı. 

Borusan Mannesmann İcra Kurulu Başkanı Semih Özmen son gelişmeleri şöyle değerlendirdi;
“ABD’de rakibimiz olan yerel şirketlerin Ticaret Bakanlığı’na baskıları sonucunda, bakanlık yanlış ve haksız bir karar almıştı. Hukuka olan inancımız sayesinde ortaklarımızın ve ülkemizin çıkarlarını korumak için mücadeleye devam ettik. Epeyce zaman ve para harcadık ama haklı mücadelemizin sonucunu aldık.”

Yerel üreticilerin lobi faaliyetleri haksızlıklara yol açtı

Pazarda Borusan Mannesmann’ın rakibi olan bir grup yerel şirket 2013 yılında ABD Ticaret Bakanlığı’na başvurarak şikâyette bulunmuştu. Başvuru sonucunda aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Petrol Kuyu Boruları ihracatçısı 9 ülkeye Anti-Damping, ayrıca Türkiye ve Hindistan'a telafi edici vergi soruşturması açılmıştı.

Bakanlık gerçekleştirdiği ön incelemede, ilk aşamada Borusan Mannesmann’ın vergi oranını % 0,31 olarak belirledi. Uluslararası kurallar gereği “0” kabul edilen bu oran şirkete herhangi bir vergi yükümlülüğü getirmedi. Ancak yerel üreticilerin lobi çalışmaları sonucunda Amerika’da 150’den fazla milletvekilinin imzasıyla Ticaret Bakanlığı’na bir dilekçe verildi. Bunun ardından Bakanlık oranı bu kez  % 25,76’ya yükseltti. Bakanlığın nihai kararı ise 11 Temmuz 2014 tarihinde %15,89 seviyesinde bir telafi edici vergi oranı olarak çıktı.

Hukuk mücadelesi yürüten Borusan Mannesmann bu kararı Uluslararası Ticaret Mahkemesi’nde temyiz etti. Mahkeme hâkiminin yorum ve yönlendirmeleri ABD Ticaret Bakanlığı’nı vergi oranını yeniden hesaplamaya zorladı. Bakanlığın 22 Şubat 2016’da sunduğu % 2,39 düzeyindeki vergi oranı mahkeme tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi.

Borusan Mannesmann Ana Metal Sanayii’nin En Dijitali Oldu

Borusan Mannesmann, Accenture’ın Türkiye’nin en dijital şirketlerini belirlemek için Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye Bilişim Vakfı ve Vodafone’un desteği ile hayata geçirdiği Dijitalleşme Endeksi’nde Ana Metal Sanayi’nin dijital lideri oldu. Türkiye’de ilk kez bilimsel bir yaklaşım ve sistematik bir metodoloji kullanılarak dijitalleşmenin ölçüldüğü, Accenture Dijitalleşme Endeksi araştırmasında şirketler, dijital strateji, dijital hizmetler ve dijital operasyonel yetkinlikler kategorilerinde değerlendirilerek hizmet verdikleri endüstri içinde elde ettikleri Accenture Dijital Endeks skoruna göre sıralandı. 

Borusan Mannesmann İcra Kurulu Üyesi Kağan Arı ödülle ilgili olarak “Dijitalleşme alanında elde ettiğimiz bu başarının altında, şirketteki tüm fonksiyonlar arasındaki entegrasyonu maksimize ederek hem operasyonel verimliliği arttırmak hem de müşterilerimize sunduğumuz ürün ve servislerde fark yaratır hale gelmemiz yatıyor. Bu sayede rekabette de bir adım önde olmaya devam ediyoruz.” dedi. 

Accenture Dijitalleşme Endeksi, şirketleri, hem müşterilerinden hem de kendi sektörlerinden kaynaklanan ihtiyaçları doğru tespit ederek katma değer yaratabilmelerini sağlayacak dijital strateji, hizmetler ve operasyonel yetkinlikler gibi kriterler üzerinden değerlendiriyor. Borusan Mannesmann bu kriterler doğrultusunda,  hizmet verdikleri endüstri içinde en yüksek Accenture Dijital Endeks skorunu elde ederek sektör lideri oldu. Borusan Mannesmann’ın dijitalleşme öyküsünün yaratıcısı Yönetim Sistemleri Müdürü Sinem Taşcı; “Klasik satış-üretim-tedarik zinciri gibi şirket içindeki temel fonksiyonların entegrasyonlarının ötesinde, tedarikçilerimiz, müşterilerimiz ve hatta bankalar gibi finansal sektördeki paydaşlarımız ile sistemlerimizi entegre edebiliyor oluşumuz asıl verimlilik artışı ve maliyet avantajını getiriyor.” dedi ve Borusan Mannesmann’ın dijitalleşme sürecinin farklı projelerle devam edeceğini sözlerine ekledi.

Borusan Mannesmann hakkında:

Borusan Mannesmann, Türkiye’nin öncü güçlerinden biri olan Borusan Grubu’nun ilk sanayi girişimi olarak 1958 yılında faaliyetlerine başladı. Borusan Grubu’nun gücünü ve güvenilirliğini arkasına alarak, 55 yılı aşkın süre içerisinde güvenilir bir dünya markası haline gelen Borusan Mannesmann, 27 çalışan ve 5 çeşit ürün ile başladığı yolculuğuna bugün 1400 çalışan ve 4 bin ürün çeşidi ile devam ediyor.

Borusan Mannesmann, ilk günden beri sahip olduğu global vizyonu ile 1998 yılında uluslararası arenadaki rekabet gücünü sağlamlaştıran bir ortaklığa imza atarak Avrupa’nın lider çelik ve teknoloji kuruluşu Salzgitter Mannesmann GMBH ile Türkiye’deki çelik boru faaliyetlerini birleştirme kararı aldı. Bugün ise 1,3 milyon ton üretim kapasitesi ve yüksek satış hacmi ile boru sektöründe Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. Şirketin hizmet verdiği en önemli sektörlerin başında enerji ve inşaat sektörleri geliyor.

Borusan Mannesmann, üretiminin %60ını 40'ın üzerinde ülkeye ihraç ediyor. Türkiye çelik boru ihracatının ise %30’unu gerçekleştiriyor.

İhracatının yüzde 40’ını ABD’ye yapan şirket, bunun yanı sıra hem Türkiye, hem de yurtdışındaki uluslararası enerji projeleri için spiral kaynaklı gaz borusu tedarik ediyor. Bu projelerdeki başarılı anahtar teslim çalışmalarıyla da hem marka bilinirliğini artırıyor, hem de Türkiye'nin hat borusu alanında dünya pazarlarında tanınmasına katkıda bulunuyor. Borusan Mannesmann'ın tedarikçisi olduğu önemli projeler arasında Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Mavi Akım Doğalgaz Boru Hattı, Amerika Elba Express ve son olarak Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) gibi birçok uluslararası proje bulunuyor.

Accenture Türkiye hakkında

Accenture strateji, yönetim danışmanlığı, dijital, teknoloji ve operasyon alanlarında geniş hizmet ve çözümler sunan uluslararası profesyonel danışmanlık şirketidir. 40’tan fazla sektörde ve tüm iş kollarında sahip olduğu eşsiz tecrübesi, uzmanlıkları ve dünyanın en gelişmiş servis ağı sayesinde Accenture, müşterilerini teknoloji ile buluşturarak müşterilerinin yüksek performansa sahip olmalarına ve  sürdürülebilir bir değer oluşturmalarına yardımcı olmaktadır. 120’den fazla ülkede 358 bin çalışanıyla müşterilerine hizmet veren Accenture, inovasyon ile dünyanın yaşam ve iş yapış biçimlerine yön vermektedir. İstanbul, Ankara ve İzmir’de 650’yi aşkın uzman danışmanıyla Türkiye’de 15 yıldır profesyonel hizmetler sunmaktadır. Accenture’ın Türkiye’de uzmanlaştığı sektörler arasında Finans, Telekomünikasyon, Üretim, Ulaşım, Perakende ve Enerji yer alırken yerel sektör ve mevzuatı uygun şekilde yorumlayarak sektör tecrübe ve birikimlerini aktarmaktadır. Daha fazla bilgiye www.accenture.com adresinden ulaşılabilir.

Daha fazla bilgi için:  Rüya Çınar Ardıhan,  Tribeca İletişim Danışmanlık,  0216 693 08 00 – ruyaa@tribeca.com.tr

Türk Yapısal Çelik Derneği ve Borusan Mannesmann tarafından düzenlenen PROSteel 2016 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması'na başvurular başlıyor. Yarışmanın konusu "Semt Pazar Yeri" tasarımı olarak belirlendi.

16.10.2015 – İstanbul Ana sponsorluğunu Borusan Mannesmann'ın yaptığı PROSteel 2016 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması'na başvurular 26 Ekim'de başlıyor. Türk Yapısal Çelik Derneği ve Borusan Mannesmann tarafından Yapı-Endüstri Merkezi organizasyonuyla bu yıl 16'ncısı düzenlenen yarışmada öğrencilerden haftanın bir günü pazar yeri olarak kullanılacak, diğer günler kentin sosyal –kültürel ve sanatsal vb. etkinliklerine olanak verecek 2000 – 2500 m2 büyüklüğünde bir mekan tasarlamaları bekleniyor. Ekipler oluşturulurken dikkat edilmesi gereken konuların başında ekiplerin en fazla 5 kişiden oluşturulabilecek olması ve en az bir mimarlık, bir inşaat mühendisliği bölümü öğrencisi içermesi gerektiği geliyor. Yarışmaya katılan öğrencilerin çelik yapı tasarımı ve uygulamaları konusunda deneyim kazanmalarına destek olmayı ve bir yandan da Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin birlikte çalışmalarını teşvik etmeyi amaçlayan yarışmaya talep her geçen gün artıyor.

Son başvuru tarihi 07 Mart 2016 olan yarışmada katılımcıların yarışmaya kayıt için son başvuru tarihine kadar facebook üzerinden kayıt formunu doldurmaları (www.facebook.com/BorusanMannesmannBoru adresinden) gerekiyor.

Baskı göndermek yok, her şey dijital!

Öğrencilere verilen yüksek ödül miktarlarının yanı sıra bu yıl öğrencilerin katılım masraflarını minimuma indirmek amacıyla; www.prosteel.org web sitesi dijital yüklemeye olanak sağlayacak ve Istanbul dışından katılan son elemeye kalan projelerin sahiplerinin ödül törenine geliş-gidiş masrafları yarışma tarafından karşılanacaktır.

Yarışmacıların projelerin son hallerini en geç 23 Mart 2016 Çarşamba günü saat 23.59’a kadar www.prosteel.org adresinin ilgili bölümüne 50 MB’ı aşmayacak şekilde tüm belge ve paftalarını hepsi tek bir dosya içinde zip dosyası olarak yüklenmesi gerekiyor. Öğrencilerin danışman olarak öğretim üyelerinden destek alabilecekleri yarışma ile ilgili tüm soruları da 03 Aralık 2015 Perşembe gününe kadar yarışmanın web sitesi üzerinden cevaplanacak.

Konusunda Uzman Seçkin Jüri Kurulu

PROSteel 2016'da farklı alanlardan önemli isimleri buluşturan bir jüri heyeti yer alıyor. Prof. Dr. Yüksek Mühendis Mimar Hasan Şener'in Başkan olduğu jüri; Yüksek Mimar Prof. Dr. Ayhan Usta, Mimar Cem Sorguç, İnşaat Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Nesrin Yardımcı, İnşaat Yüksek Mühendisi Dr. Selçuk İz, Yüksek Mimar Dr. Selim Velioğlu ve Yüksek Mühendis Mimar Yaşar Marulyalı'dan oluşuyor.

Öğrencileri bekleyen ödüller

PROSteel 2016 Yarışması'nda bu sene de rekor ödüller veriliyor. Birinci olacak ekibe 8 bin TL, ikinci ekibe 5 bin TL, üçüncü ekibe ise 3 bin 500 TL para ödülü verilecek. Bunun yanı sıra, tasarımlarında ağırlıklı olarak Borusan Mannesmann ürünleri kullanan ekiplerden biri 7 bin 500 TL tutarında Borusan Mannesmann Özel Ödülü'nün sahibi olacak. Ayrıca toplam 5 bin TL değerinde Mansiyon ve Teşvik ödülü verilecek. Son elemeye kalan projelerin katılımcılarına ise "PROSteel 2016 BAŞARILI KATILIM BELGESİ" verilecektir. Yarışmanın sonuçları tüm ödül ve mansiyon grupları sıralamasız olarak 08 Nisan Cuma 2016 tarihinde açıklanacak. Tüm projelerin sergileneceği, öğrencilerin projelerini jüri ile tartışabileceği kolokyum ve ödül töreninde ise ödül grubu ve eşdeğer mansiyonların sıralaması duyurulacak.

Borusan Mannesmann; çalışanları için "Her şey ben'le başlar" gelişim programını ve "Bir Fikrim Var" sistemini hayata geçirdi. "Her şey ben'le başlar!"ile çalışanlarının kişisel gelişimine katkıda bulunmak için Baltaş Eğitim ve Danışmanlık şirketi işbirliği ile 7.541 saatlik eğitim verdi. Bir Fikrim Var" projesi kapsamında da yıllık ortalama 4.500 önerinin 2.700'ünü hayata geçiriyor, çalışanlar sene sonunda topladıkları öneri puanların karşılığını prim olarak alıyor.

27 Ekim 2015 İstanbul Borusan Mannesmann sürdürülebilir büyümenin temelinde yatan çalışan memnuniyetini artırmak ilkesinden hareketle 2012 yılında hayata geçirdiği “Bir Fikrim Var” sistemiyle, hem çalışanlarını dinliyor hem de onları karar süreçlerine dahil ediyor. “Her şey ben’le başlar!” projesi ile de çalışanlarının kişisel gelişimine katkıda bulunmak adına onları çeşitli eğitimlerden geçiriyor.

Borusan Mannesmann Dinleyerek Büyüyor

Borusan Mannesmann çalışanları "Bir Fikrim Var" sistemi sayesinde şirket içindeki istedikleri tüm süreçlerle (üretim, insan kaynakları, pazarlama vb.) ilgili önerilerini ilgili yöneticiye ulaştırabiliyorlar. Uygun bulunan önerilerin hayata alındığı sistemde, çalışanlar yaptıkları her öneri ile belli oranlarda puan kazanıyor ve sene sonunda topladıkları puanların karşılığını prim olarak alıyorlar. Sistem ile çalışanlar şirket süreçlerinin gelişimine doğrudan katkıda bulunmuş oluyorlar.

Borusan Mannesmann’ın En Önemli Eğitim Yatırımı

Borusan Mannesmann çalışanlarını sadece dinlemiyor, onların kişisel gelişimine de önem veriyor. Firma bu kapsamda hayata geçirdiği "Her şey ben'le başlar!" projesi ile 2015 yılının ilk 6 ayında gerçekleştirdiği eğitim programlarıyla fabrikalarında görev alan 680 çalışanı toplamda 7.541 saatlik eğitimden geçirdi. Baltaş Eğitim ve Danışmanlık şirketiyle birlikte kurguladığı gelişim programı doğrultusunda çalışanlar iletişim becerilerini artıracak, olumlu ve verimli ilişkiler kurup sürdürmelerini sağlayacak, etkin çalışma alışkanlıkları kazanacakları ve üstlendikleri işlerde başarılı olmalarına yardımcı olacak konularda eğitimler aldılar.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Borusan Mannesmann İK ve Kurumsal Gelişim Direktörü Fırat Akkemik; "Borusan Mannesmann olarak etkin ve şeffaf iletişim kurum kültürümüzün önemli parçalarından birini oluşturuyor. Dolayısıyla tüm çalışanlarımızın Borusan ailesinin bir ferdi olarak bu gelişim programından önemli edinimlerle çıkması bizim için çok kıymetli. Hepimiz işimize kattığımız değerle, çevremizde oluşturduğumuz iletişim ağıyla bu iklimin oluşmasında, şirketimizin başarılarını katlanarak artmasında pay sahibiyiz. Diğer yandan ürünlerimizi ve hizmetimizi geliştirmek için nasıl sürekli müşterimizi ve pazarı dinliyorsak, şirketimizi ve süreçlerimizi geliştirmek, çalışan memnuniyeti ve bağlılığını arttırmak için de çalışanlarımızı dinliyoruz. Bizi en iyi bilen, gelişim alanlarımızı en iyi değerlendirebilecek olan yine bizleriz. Bu ilkeden hareketle "Bir Fikrim Var" sistemini hayata geçirdik, senede yaklaşık 4.500 adet öneri geliyor ve bunların %60'ı hayata geçiyor" dedi.

Bilgi İçin: Tribeca İletişim Danışmanlık

Rüya Çınar Ardıhan

ruyaa@tribeca.com.tr

0216 693 08 00

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi’nin en önemli çelik boru tedarikçilerinden biri olan Borusan Mannesmann, üretimi onaylanan ve sevkiyata başlayan ilk firma oldu.  Ankara Polatlı’ya sevkiyatlara başlayan Borusan Mannesmann, 2017 yılının ikinci çeyreğine kadar tüm sevkiyatlarını tamamlamış olacak.

11 Haziran 2015 / İstanbul - Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan TANAP Projesi’nde en önemli çelik boru tedarikçilerden biri olan Borusan Mannesmann, TANAP’ın iş güvenliği, çevre ve lojistik şartları sağladığına ilişkin mektubu doğrultusunda, sevkiyatı ilk onaylanan firma oldu. 22 Nisan’da proje için üretime başlayan Borusan Mannesmann, geçtiğimiz günlerde Ankara Polatlı’ya ilk sevkiyatına başladı. Altyapı petrol ve doğal gaz boruları üretimi konusunda uzmanlığı ile tanınan ve Amerika’lı dev enerji firmaları ve boru hattı operatörlerinin bu alanda çalıştığı tek Türk tedarikçi olma özelliğini koruyan Borusan Mannesmann, TANAP Projesi için tüm sevkiyatlarını 2017 yılında tamamlayacak.

İlk sevkiyat başladı

Borusan Mannesmann’dan yapılan açıklamada projede sevkiyata başlayan  ilk firma olmanın gururunu yaşadıkları belirtildi. Açıklama şöyle devam etti:

Altyapı projeleri enerji hat borularında uzun yıllara dayanan tecrübemiz ve insan kaynağımızın yetkinliği sayesinde, TANAP’tan iş güvenliği, çevre ve lojistik şartlarını sağladığımıza dair mektubumuzu aldık. Ankara Polatlı’ya ilk sevkiyatlarımızı başlattık. Bize TANAP tarafından verilen sevkiyat hedefleri doğrultusunda, 2017 yılında tüm sevkiyatlarımızı tamamlamış olacağız. TANAP projesi tamamlandığında doğal gaz alanında Avrupa’nın dördüncü ana arteri olma özelliğine sahip olacağız. Konsorsiyum ortaklarıyla bu dev projede yer alıyor olmaktan gurur duyuyoruz.

Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) ve Borusan Mannesmann’ın birlikte düzenlediği PROSteel 2015 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Borusan Mannesmann Özel Ödülünü ODTÜ’lü ekip kazanırken, ikinciliği Dokuz Eylül Üniversitesi ekibi, üçüncülüğü ise Gediz Üniversitesi ekibi kazandı.
15 Mayıs tarihinde Yapı-Endüstri Merkezi sahnesinde düzenlenen ödül töreni sonrası düzenlenen after party’de sahne alan Acapella Boğaziçi öğrencileri coşturdu.

08 Mayıs, İstanbul – Türkiye’nin en uzun soluklu öğrenci yarışmalarından biri olan PROSteel 2015 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’nın sonuçları belli oldu. Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) ve Borusan Mannesmann’ın birlikteliğinde bu yıl 15’incisi düzenlenen yarışmanın teması “Rekreasyon alanları içinde yer alacak ‘Sosyal Odak’ tasarımı” olarak belirlenmişti.

11 üniversiteden 26 ekibin katıldığı ve 98 öğrenciyi buluşturan yarışma birbirinden ilginç ve güzel projeler arasında kıyasıya bir mücadele içinde geçti. Yüksek Mühendis, Mimar Prof. Dr. Hasan Şener’in başkanlığını üstlendiği jüri İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Yüksek Mimar Prof. Dr. Ayhan Usta, Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden İnşaat Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Nesrin Yardımcı, Yüksek Mimar Dr. Selim Velioğlu, İnşaat Yüksek Mühendisi Dr. Selçuk İz, Yüksek Mühendis, Mimar Yaşar Marulyalı ve Mimar Cem Sorguç’tan oluştu. Jüri yoğun bir çalışma ardından dereceye giren ve mansiyon kazanan ekipleri belirledi.

Yarışmada birinci seçilen projenin daha önce yapılmış bir proje ile büyük benzerlikler gösterdiği ve özgün olmadığı anlaşıldığı için birincilik ödülü iptal edildi. İkinciliği Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri Ramazan Kızıltaş, Yasin Ekinci, Sadi Korucu ve Beytullah Aydoğmuş ile aynı üniversitenin İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Muhammet Yılmaz’ın oluşturduğu ekibin hazırladığı 13 sıra numaralı proje aldı. Üçüncülüğü Gediz Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Fatma Nur Şahin ve aynı üniversitenin İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Abdou Karim Ndong’un hazırladıkları 21 sıra numaralı proje kazandı. Borusan Mannesmann’ın her yıl verdiği özel ödül ise 2015’te ODTÜ Mimarlık Bölümü öğrencileri Nihal Ünal, Aycan Yılmaz ve Damlanur İlipınar ile aynı üniversitenin İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Faruk Tekaüt tarafından hazırlanan 22 sıra numaralı projeye verildi.

Yarışma sonucunda ikinci olan ekip 5.000 TL, üçüncü ekip ise 3.500TL para ödülü kazandı. Ayrıca Borusan Mannesmann Özel Ödülü’nü kazanan ekip de 7.500 TL’nin sahibi oldu. Ödüller 15 Mayıs Cuma günü Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

İnşaat mühendisliği ve mimarlık öğrencilerini bir araya getirerek çelik yapının önemini vurgulayan yaratıcı çözümler geliştirmeyi hedefleyen PROSteel Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’nın 15. yılını kutladığı bu günde, tüm jüri üyelerinin katılımıyla projelerin değerlendirilmesinin gün yüzüne çıktığı kolokyuma ve tüm katılımcı projelerin sergisine de ev sahipliği yaptı.  

PROSteel 2015 Ödül Töreni sonrası sahne alan Acapella Boğaziçi grubu öğrencileri coşturdu.

Yarışmada ödüle ve mansiyona değer görülen ekipler şöyle sıralanıyor:

2. Ödül: 13 Sıra Numaralı Proje, Rumuz 65350
Ramazan Kızıltaş, Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlık Böl.
Yasin Ekinci, Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlık Böl.
Sadi Korucu, Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlık Böl.
Beytullah Aydoğmuş, Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlık Böl.
Muhammet Yılmaz, Dokuz Eylül Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

3. Ödül: 21 Sıra Numaralı Proje, Rumuz 97531
Fatma Nur Şahin, Gediz Üniversitesi, Mimarlık Böl.
Abdou Karım Ndong, Gediz Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Borusan Mannesmann Özel Ödülü: 22 Sıra Nolu Proje, Rumuz 14824
Nihal Ünal, ODTÜ, Mimarlık Böl.
Aycan Yılmaz, ODTÜ, Mimarlık Böl.
Damlanur İlipınar ODTÜ, Mimarlık Böl.
Faruk Tekaüt, ODTÜ, İnşaat Mühendisliği Böl.

Mansiyonlar, eşdeğerdir; sıra numaralarına göre listelenmişlerdir.
Mansiyon: 4 Sıra Numaralı Proje, Rumuz 65323
Rafet Sunaçoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl
Hazal Eraslan, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl
Yasemin Kılıç, Dokuz Eylül Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.
Alihan Selimoğlu Dokuz Eylül Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Mansiyon: 12 Sıra Numaralı Proje, Rumuz 70213
Çağlayan Çelebi, ODTÜ, Mimarlık Böl.
Gizem Nur Aydemir, ODTÜ, Mimarlık Böl.
Engin Keskin, ODTÜ, İnşaat Mühendisliği Böl.

Mansiyon: 23 Sıra Numaralı Proje, Rumuz 11285
Gökhan Ayyıldız, Gazi Üniversitesi, Mimarlık Böl.
Ahmet Halit Erkmen Gazi Üniversitesi, Mimarlık Böl.
Burak Soylu, ODTÜ, İnşaat Mühendisliği Böl.

Mansiyon: 24 Sıra Numaralı Proje, Rumuz 62442
Burcu Eryılmaz, ODTÜ, Mimarlık Böl.
İrem Demiröz, ODTÜ, Mimarlık Böl.
Münci Tunç Kalaycıoğlu, ODTÜ, İnşaat Mühendisliği Böl.
Caner Yeniyurt, ODTÜ, İnşaat Mühendisliği Böl.

Mansiyon: 25 Sıra Numaralı Proje, Rumuz 61957
Ceren Tonkal, ODTÜ, Mimarlık Böl.
Fırat Taban, ODTÜ, Mimarlık Böl.
Selen Karaseyfioğlu, ODTÜ, Mimarlık Böl.
Muhammed Ali Taşkın, ODTÜ, İnşaat Mühendisliği Böl.

 

Ayrıntılı bilgi, yarışma sonuçları ve projelerin takibi için www.prosteel.org
#prosteel2015

Geçtiğimiz Aralık ayında, ABD’nin Teksas eyaletinde inşa edilecek olan 130 milyon dolarlık gaz boru hattı projesinin ihalesini kazanan Borusan Mannesmann; bu büyük başarısının ardından bu kez de 321 kilometrelik yeni bir projeye imza atacağını duyurdu. Borusan Mannesmann’ın kazandığı 152 milyon dolarlık yeni ihale kapsamında ABD’nin Pensilvanya eyaletinde inşa edilecek doğal gaz boru hattından geçecek gaz, 7 milyon evin ihtiyacını karşılayacak.

19 Mart 2015, İstanbul.

Çelik boruda uluslararası oyuncu olma vizyonuyla faaliyetlerine devam eden Borusan Mannesmann, ABD enerji hat boruları pazarında yeni ve önemli bir başarıya daha imza attı. Borusan Mannesmann’ın kazandığı 152 milyon dolarlık yeni ihale kapsamında ABD’nin Pensilvanya eyaletinde inşa edilecek doğal gaz boru hattından geçecek gaz, 7 milyon evin ihtiyacını karşılayacak.

Toplam proje uzunluğu 321 km olan proje, tonajı bakımından bugüne kadar Borusan Mannesmann’ın ABD’den aldığı en büyük proje olacak. Çapları 76,2 cm ve 106,7 cm olan borular, Borusan Mannesmann’ın Gemlik’teki Spiral Kaynaklı Boru üretim tesislerinde üretilecek. İleri teknolojisi ile Türkiye’de tek, dünyada ise en gelişmiş 5 fabrikadan biri olan Gemlik’teki Borusan fabrikasında çift kademeli kaynak teknolojisi ile üretim yapılacak. Üretimine 2015’in son çeyreğinde başlanacak olan borular Borusan Gemlik Limanı’ndan gemiye yüklenerek doğrudan ABD’nin Philadelphia limanına sevk edilecek oradan da kara yoluyla Pensilvanya’ya taşınacak. Projenin tüm sevkiyatlarının 2016 yılının Ağustos ayında tamamlanması bekleniyor.

İhalenin kazanılması ile ilgili bir açıklama yapan Borusan Mannesmann İcra Kurulu Başkanı Semih Özmen şunları söyledi:

“Borusan Mannesmann olarak her geçen gün yeni bir adım atıyoruz. Bu başarılar Borusan Mannesmann çalışanları olarak hepimize büyük gurur veriyor. ABD ve dünya pazarında benzer başarılar kazanmaya devam edeceğiz. 2007 yılında Elba Express projesi ile bu pazara güçlü bir giriş yapmıştık. O dönemden beri, farklı müşterilerden kazandığımız ihalelerle bu pazardaki başarımızı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz Aralık ayında sizlere yine ABD’de kazandığımız bir boru hattı projesinin duyurusunu yapmıştım. Bugün yüksek bedelli bir ihale daha almış olmak, ABD pazarının Borusan’a olan güvenini gösteriyor. Aldığımız bu yeni proje;  son 6 ay içinde ihalesini kazandığımız TANAP Gaz Boru Hattı projesi ile Teksas, ABD’deki doğal gaz boru hattı projesinin ardından üst üste imza attığımız üçüncü uluslararası proje olacak. Bugüne dek gerçekleştirdiğimiz büyük boru hattı projelerinde elde ettiğimiz uluslararası referanslar, tecrübeli proje yönetim ekibimiz ve de tabii ki üretim yetkinliğimiz, sadece Türkiye ve Avrupa’da değil aynı zamanda Amerika’da boru hattı projelerinde tercih edilen bir tedarikçi olmamızı sağlıyor.”

Borusan Mannesmann; ABD’nin önde gelen boru hattı operatörlerinin Türkiye’de üretim yapan tek tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Şirketimizin stratejik büyüme alanlarından biri olarak konumlandırmış olduğumuz büyük çaplı enerji hat borularına yönelik faaliyetlerimiz çerçevesinde, Amerika Birleşik Devletlerinin Texas eyaleti sınırları içinde inşa edilecek olan toplam 449km uzunluğundaki bir NGL Boru Hattı Projesi için ihtiyaç duyulacak boruların tedariği işini üstlenmiş bulunmaktayız.

Toplam kontrat bedeli yaklaşık 130 milyon USD olan iş kapsamında, Gemlik tesislerimizde üretimi gerçekleştirilecek olan spiral kaynaklı çelik borular öncelikli olarak ABD'nin Houston/Texas limanına gönderilecek ve buradan yine Texas Eyaleti sınırları içerisinde bulunan 3 farklı stok sahasına sevk edilecektir. Proje kapsamındaki boruların üretimi ve sevkiyatı 2015 yılı içerisinde tamamlanacaktır. Yurtiçinde ve yurtdışında kazandığımız benzeri ihalelere kıyasla, söz konusu proje 449 km ile bugüne kadar üretimini yapacağımız en uzun boru hattı projesi olacaktır. Ayrıca şirketimiz bu projede ilk kez 24,5 metre spiral kaynaklı doğalgaz hattı borusu" üretimi gerçekleştirecektir.

Şirketimiz, daha önce Kamuoyu Aydınlatma Platformu üzerinden duyurmuş olduğu üzere; TANAP projesi gibi içinde bulunduğumuz ekonomik coğrafyanın önemli boru hattı projelerinin tedarikçisi olmakla kalmayıp, aynı zamanda global bir çelik boru üreticisi olmanın bir unsuru olarak hedeflemiş olduğu yurtdışı pazarlarda da önemli projelerin tercih edilir bir tedarikçisi konumundadır.

Borusan Mannesmann’ın ABD’nin Houston kentinde enerji sondaj ve küçük çaplı hat boruları üretmek için kurduğu fabrikada Nisan 2014’ten bu yana 130 milyon ABD doları ciro elde edildi. Borusan Mannesmann dünyanın en rekabetçi pazarlarından biri olan ABD’de alanında en büyük ilk 5 üreticiden biri olmayı hedefliyor.

11 Aralık 2014, Houston. Borusan Mannesmann’ın dünyanın en büyük kaya gazı pazarı olan ABD’de kaya gazı sondajında ve enerji hatlarında kullanılan borular üretmek üzere kurduğu Baytown / Houston fabrikasından Nisan ayından bu yana satışlardan 130 milyon ABD doları ciro elde edildi. İnşaatı planlanandan 1 yıl önce tamamlanan ve üretime başlayan tesisin güçlü performansı doğrultusunda; bu alanda 10 büyük üreticinin bulunduğu ABD’de Borusan Mannesmann şimdi ilk 5’in arasına girmeyi hedefliyor.

En ileri teknolojilere sahip üretim tesisleri

Borusan Mannesmann’ın Türkiye’nin global oyuncusu olma vizyonunu gerçekleştirmek yönünde önemli bir adım olan Houston’daki fabrikası 150 milyon ABD doları tutarında yatırımla kuruldu. Sektörünün en ileri teknolojileri ile donatılan tesislerde, petrol ve kaya gazı çıkarma işlemi için çok özel ve yüksek kaliteli borular üretiliyor.

Fabrikada 4 tesis bulunuyor: Boru Üretim Holü, Isıl İşlem Tesisi, Muayene Tesisi ve Diş Açma Tesisi. Bu tesisler için farklı ülkelerden 24 ayrı tedarikçiden makine satın alındı ve bunların her biri kurularak devreye sokuldu. Büyük koordinasyon ve emek gerektiren bu işlemlerin bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlanması ve fabrikanın üretime geçmesi sektör temsilcileri ve uzmanlar tarafından büyük başarı olarak değerlendiriliyor.

Temeli 2013’ün Nisan ayında atılan fabrika, 2014 yılı Nisan ayında üretime başladı. Tam kapasiteye geçildiğinde tesislerde yılda 300.000 ton üretim yapılacak ve 300 kişi istihdam edilecek. Halen Houston fabrikasında 7’si mavi yakalı 14’ü Türk olmak üzere toplam 232 çalışan bulunuyor.

Agah Uğur: “İlk 5 arasında yer almayı hedefliyoruz”

Borusan Holding CEO’su Agâh Uğur ABD yatırımını değerlendirirken şunları söyledi:
“Borusan Mannesmann yerel boru ihracatçısı bir şirketten, dünyanın en rekabetçi pazarlarından birinde, küresel bir şirket olmaya bir adım daha yaklaştı. İtalya’daki Vobarno Boru Fabrikası’nın satın alımının ardından sıfırdan kurulan bu fabrika 70. Kuruluş yıldönümümüzde başlı başına bir milattır. Borusan Mannesman yakın zamanda ABD’de bu tür özel boruları üreten 5 büyük şirketten biri olacaktır. Cirosunun %70’ini Türkiye dışı satışlardan elde eden bir Borusan Mannesmann hedefi artık çok uzağımızda değil.”

Borusan Mannesmann İcra Komitesi Başkanı Semih Özmen ise şöyle konuştu: “Kaya gazının dünya enerji sektöründeki ağırlığı hızla artıyor ve ABD bu alandaki en büyük pazarı oluşturuyor. Biz daha önce ihracatımızın %40’ını ABD’ye yapıyorduk. Şimdi çok daha ileri bir aşamaya ulaştık. Çok kısa bu sürede bu pazarda yerli bir üretici olmayı, kalitemiz ve teknolojimizle sektörün dikkatini çekmeyi başardık. Amerikan çelik sektörünün saygın yayınlarından American Metal Market’in şirketimizi “Yılın Teknoloji Tedarikçisi” ödülüne layık görmesi de bunun bir kanıtı. Bu başarıda payı olan tüm çalışma arkadaşlarımı yürekten kutlarım. Borusan Mannesmann global hedeflerine sağlam adımlarla ilerlemeye devam edecek.”

ABD pazarı Borusan Mannesmann’ın yabancısı değil

Borusan Mannesmann’ın ABD pazarıyla ilişkisi 1988’de Gemlik fabrikasında üretilen ve petrol kuyularında kullanılan boruların ihracatı ile başladı. 2000’li yıllarda ABD’ye petrol hat borusu ihracatına başlayan şirket 2007-2009 yılları arasında bu ülkeye 200.000 tonun üzerinde hat borusu ihraç etti.

Aynı dönemde kayaçlardan petrol ve doğal gaz çıkarma teknolojisi de ilerledi ve bu işlem ekonomik hale geldi. Arama ve çıkarma faaliyetinin artmasıyla boruya olan talep hızla yükselirken Borusan Mannesman, 2011’de ABD pazarı için 116 bin ton boru üreterek ihraç etti. Aynı yıl ABD’de yatırım yaparak sıfırdan yeni bir fabrika kurulması kararı verildi ve bu amaçla Houston’da 500 dönüm arazi satın alındı.

BORUSAN MANNESMANN HAKKINDA

Borusan Mannesmann, Türkiye’nin öncü güçlerinden biri olan Borusan Grubu’nun ilk sanayi girişimi olarak 1958 yılında faaliyetlerine başladı. Borusan Grubu’nun gücünü ve güvenilirliğini arkasına alarak, 50 yılı aşkın süre içerisinde güvenilir bir dünya markası haline gelen Borusan Mannesmann, 27 çalışan ve 5 çeşit ürün ile başladığı yolculuğuna bugün 1400 çalışan ve 4 bin ürün çeşidi ile devam ediyor.

Borusan Mannesmann, ilk günden beri sahip olduğu global vizyonu ile 1998 yılında uluslararası arenadaki rekabet gücünü sağlamlaştıran bir ortaklığa imza atarak Avrupa’nın lider çelik ve teknoloji kuruluşu Salzgitter Mannesmann GMBH ile Türkiye’deki çelik boru faaliyetlerini birleştirme kararı aldı. Bugün ise 1,4 milyon ton üretim kapasitesi ve yüksek satış hacmi ile boru sektöründe Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alıyor.

Şirketin ürün gamında doğal gaz boruları, su boruları, genel amaçlı borular, konstrüksiyon boru ve profilleri, sanayi boru ve profilleri, su, doğal gaz ve petrol iletim hatları gibi altyapı projelerinde kullanılan hat boruları ile sondaj boruları yer alıyor. Şirketin hizmet verdiği en önemli sektörlerin başında enerji ve inşaat sektörleri geliyor.

Borusan Mannesmann, üretiminin yarısından fazlasını 40'ın üzerinde ülkeye ihraç ediyor. Türkiye çelik boru ihracatının ise %30’unu gerçekleştiriyor.

İhracatının yüzde 40’ını ABD’ye yapan şirket, bunun yanı sıra hem Türkiye, hem de yurtdışındaki uluslararası enerji projeleri için spiral kaynaklı gaz borusu tedarik ediyor. Bu projelerdeki başarılı anahtar teslim çalışmalarıyla da hem marka bilinirliğini artırıyor, hem de Türkiye'nin hat borusu alanında dünya pazarlarında tanınmasına katkıda bulunuyor. Borusan Mannesmann'ın tedarikçisi olduğu önemli projeler arasında Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı, Mavi Akım Doğalgaz Boru Hattı, Amerika Elba Express ve son olarak Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) gibi birçok uluslararası proje bulunuyor.

Tanap Projesinin %80’i Türk çelik boru üreticilerinin oldu.

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) çelik boru alımı ihalesi imza töreni Ankara’da Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın bulunduğu bir organizasyonla gerçekleştirildi.

Borusan Mannesmann’ın liderliğindeki BNE Konsorsiyumu (Borusan-Noksel-Erciyas) ihalenin yaklaşık %30’luk kısmını (350.000 ton) kazandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız imza töreninde;

"Burada yüksek performans gösteren yerli boru sanayi üreticilerimizi tebrik ediyorum, kendilerini kutluyorum. Çünkü açık bir ihaleydi. 18 firma farklı ülkelerden katılmışlardı, bu ihalede büyük bir performans göstererek boru hattının en az yüzde 80'ini Türkiye'deki sanayiciler almış oldular" açıklamasında bulundu.

Amerikan çelik sektörünün saygın yayınlarından American Metal Market, Borusan’ın ABD şirketi Borusan Mannesmann Pipe US’i “Yılın Teknoloji Tedarikçisi” ödülüne layık gördü.

23.06.2014; Bu yıl 70.kuruluş yıldönümünü kutlayan ve Türkiye’nin önde gelen holding şirketlerinden olan Borusan’ın küresel oyuncu olma vizyonu doğrultusunda ABD’de kurduğu Borusan Mannesmann Pipe US şirketi,önemli bir başarıya imza attı. ABD çelik sektörünün en saygın yayınlarından American Metal Market dergisi tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen “Çelik Mükemmellik Ödülleri” kapsamında,Borusan Mannesmann Pipe US“Yılın Teknoloji Tedarikçisi” ödülünü kazandı.

“ABD’de üretim yapan ilk Türk çelik firması”

“ABD Çelik Mükemmellik Ödülleri”, sektörün en deneyimli uzmanlarından oluşan bir jüri tarafından üretim, dağıtım ve hizmet sağlayıcıları arasında yaratıcı, özgün, fark yaratan çalışmalar ve projeler yürüten şirket ve kişilere veriliyor.

Borusan Mannesmann Pipe US’in kazandığı “Yılın Teknoloji Tedarikçisi”ödülünün gerekçesinde, Borusan’ın 150 milyon dolarlık bir yatırımla Teksas Eyaleti’nin Houston kentinde kurduğu üretim tesisinin ABD’de Petrol ve Gaz Kuyu Boruları alanında mevcut en yüksek teknolojiyi kullanıyor olması gösterildi.

Geçtiğimiz yıllarda ABD pazarında Elba Express ve Line 300 doğalgaz boru hattı gibi projelerle kendinden söz ettiren Borusan Mannesmann, zaman içerisinde petrol ve doğalgaz arama ve çıkarmada kullanılan boruların ihracatçısı olarak bu pazarda en büyük uluslararası firmalardan biri haline gelmişti.

Bugün ABD’de çelik sektöründe üretim yapan ilk Türk şirketi olarak Borusan Mannesmann’ın, 11 ay gibi rekor bir sürede tamamlanan 500 dönüm arazi üzerinde kurulu ve yıllık 300 bin ton kapasiteli tesisi,ileri teknoloji ürünü çelik boru üretimine fiilen başlamış durumda.

“Bu başarı bizim olduğu kadar tüm Türk Çelik Boru sektörünündür.”

Borusan Mannesmann İcra Kurulu Başkanı Semih Özmen, American Metal Market dergisi tarafından kendilerine verilen bu ödül hakkında şunları söyledi:

“Borusan Mannesmann Pipe US, Avrupa’nın önde gelen üreticileri arasında yer alan şirketimiz Borusan Mannesmann’ın 55 yıllık bilgi birikimiyle ABD’de üretim yapıyor.Kullandığımız ileri teknolojiyi ürünlerimize ve hizmetimize yansıtıyor, bu pazarda fark ve değer yaratıyoruz. Başarımızın bu kadar kısa sürede takdir edilmiş olması bizleri gururlandırıyor ve daha iyisini yapmak için teşvik ediyor. Bu başarı bizim olduğu kadar tüm Türk çelik boru sektörünündür. Çalışmalarımızı aynı yoğun tempo ve motivasyon ile sürdüreceğiz.”

BORUSAN MANNESMANN HAKKINDA

Borusan Mannesmann, Türkiye’nin öncü holdinglerinden biri olan Borusan Grubu’nun ilk sanayi girişimi olarak 1958 yılında faaliyetlerine başladı. Borusan’ın gücünü ve güvenilirliğini arkasına alarak, 50 yılı aşkın süre içerisinde güvenilir bir dünya markası haline gelen Borusan Mannesmann, 27 çalışan ve 5 çeşit ürün ile başladığı yolculuğuna bugün 1.400 çalışan ve 4 bin ürün çeşidi ile devam ediyor.

Borusan Mannesmann, ilk günden beri sahip olduğu global vizyonu ile 1998 yılında uluslararası arenadaki rekabet gücünü sağlamlaştıran bir ortaklığa imza atarak Avrupa’nın lider çelik ve teknoloji kuruluşu Salzgitter Mannesmann GMBH ile Türkiye’deki çelik boru faaliyetlerini birleştirme kararı aldı. Bugün ise 1 milyon ton üretim kapasitesi ve yüksek satış hacmi ile boru sektöründe Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alıyor.

Şirketin ürün gamında doğal gaz boruları, su boruları, genel amaçlı borular, konstrüksiyon boru ve profilleri, sanayi boru ve profilleri, su, doğal gaz ve petrol iletim hatları gibi altyapı projelerinde kullanılan hat boruları ile sondaj boruları yer alıyor. Borusan Mannesmann’ın hizmet verdiği başlıca sektörler arasında enerji, yapı, otomotiv, tesisat, beyaz eşya ve mobilya imalatı sektörleri bulunuyor.

Borusan Mannesmann, üretiminin yarısından fazlasını 40'ın üzerinde ülkeye ihraç ediyor. Türkiye çelik boru ihracatının ise %30’unu gerçekleştiriyor.

Borusan Mannesmann sponsorluğunda gerçekleşen 4. Gastechnics Paneli 11 Haziran 2014 tarihinde Titanic Oteli’nde düzenlendi.

Gazmer Genel Müdürü Mustafa Ali Akman’ın açılış konuşması ile başlayan panelde; Türkiye doğal gaz dağıtım pazarı, doğal gaz piyasasında kontrol ve denetleme mekanizmaları konuları hakkında genel bilgiler verildi. Organizasyonda Borusan Mannesmann adına Mekanik Tesisat Ürün Yöneticimiz Süleyman Kalaycı doğal gaz borularımız ve üstünlüklerini anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

22-23 Mayıs 2014 tarihleri arasında Mühendislik Dekanları Konseyi (MDK)’nin desteği ile Erciyes Üniversitesi ev sahipliğinde 7. Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu Ulusal Kongresi gerçekleştirildi. Kongre’de Borusan Mannesmann ve Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından düzenlenen PROSteel 2014 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışmasına da yer verildi. Yapısal Çelik-Pro Alt Segment Yöneticimiz Kerem Külekçi’nin sunumu ile gerçekleşen panelde katılımcılar yarışma ile ilgili bilgi aldılar.

Borusan Mannesmann ana sponsorluğunda, Türk Yapısal Çelik Derneği ile ortaklaşa düzenlenen 14. PROSteel Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması sonuçlandı. Bu sene toplam 31 grubun katıldığı yarışmada Yıldız Teknik Üniversitesi ekibi 1. oldu.

Ana sponsorluğunu Borusan Mannesmann’ın yaptığı PROSteel 2014 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması sonuçlandı. Türk Yapısal Çelik Derneği  ve Borusan Mannesmann tarafından bu yıl 14'üncüsü düzenlenen yarışmanın organizasyonu Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından yapıldı. Yarışmaya toplam 31 grup, projeleri ile başvurdu.

Türkiye’nin dört bir yanından mimarlık ve mühendislik öğrencilerinin yarıştığı yarışmada bu yıl, Yıldız  Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan ekip birinci oldu. Öğrenciler, "Afet Konutları Çelik Sistem Tasarımı" projesi teması altında yarıştılar.

Bu seneki toplam ödül miktarı %50 oranında arttırıldı. Birinci olan ekip 8.000 TL, ikinci olan ekip 5.000 TL para ödülü kazandı. Bu ödüllerin yanı sıra tasarımlarında yüksek oranda Borusan Mannesmann ürünü kullanan ekip de 7.500 TL tutarında Borusan Mannesmann Özel Ödülü’ne layık görüldü.

PROSteel 2014, öğrencilerin çelik malzemeyle yaratıcı çözümler geliştirerek, çelik yapı tasarımı ve uygulamaları konusunda deneyim kazanmalarına destek olurken bir yandan da Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin birlikte çalışmalarını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Prof. Dr. Yüksek Mühendis Mimar Hasan Şener’in Başkan olduğu jüride; Prof. Dr. Yüksek Mimar Ayhan Usta, Prof. Dr. Yüksek Mimar Celal Abdi Güzer, Prof. Dr. Yüksek İnşaat Mühendisi Nesrin Yardımcı, Dr. Yüksek İnşaat Mühendisi Selçuk İz ve Yüksek Mühendis Mimar Yaşar Marulyalı yer aldı.

Ödüller, 23 Mayıs 2014 Cuma günü saat 17:00’ de Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Törende tüm projelerin yer aldığı bir sergi de açıldı.

Yarışmada ödüle ve mansiyona değer görülen ekipler şöyle sıralanıyor:

1. Ödül: 3 Sıra Numaralı Proje, 18641 rumuz

Oğuzhan Aydın, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Yücel Demir, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Burçak Sönmez, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Sinan Tuncer, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Şenol Keskin, Boğaziçi Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

2. Ödül: 6 Sıra Numaralı Proje, 93016 rumuz

Yakup Ekin, Karabük Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Mesut Altun, Beykent Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Gökhan Değirmenci, Beykent Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Miromid Kabiri, Beykent Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Seçil Merve Özpolat, Beykent Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Borusan Mannesmann Özel Ödülü: 23 Sıra Numaralı Proje, 35261 rumuz

Ece Durmaz, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Jülide Arzu Uluçay, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl.

İbrahim Yavuz, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Arif Baran Yardımcı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Mansiyonlar, eşdeğerdir; sıra numaralarına göre listelenmişlerdir.

Mansiyon: 1 Sıra Numaralı Proje, 10928 rumuz

Merve Yılmaz, Girne Amerikan Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Muhammet Nazif Öztürk, Girne Amerikan Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Mehmet Ali Gürsoy, Girne Amerikan Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Mansiyon: 7 Sıra Numaralı Proje, 48137 rumuz

Mustafa Demir, Kocaeli Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Fatih Mehmet İpek, Kocaeli Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Eda Kalkan, Kocaeli Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Ömer Odabaşı, Kocaeli Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Mansiyon: 9 Sıra Numaralı Proje, 10308 rumuz

Öznur Pınar Çer, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Elif Neslihan Özmen, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Yousef El Rmayyed, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Mansiyon: 13 Sıra Numaralı Proje, 22887 rumuz

Burak Coşkun, Uludağ Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Batuhan Kumru, Uludağ Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Hatice Gökçe Coşkun, Uludağ Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Mehmet Salih Orta, Uludağ Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Mansiyon: 22 Sıra Numaralı Proje, 21723 rumuz

Çağlan Çelebi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Gizem Nur Aydemir, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Yusuf Duman, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Mansiyon: 24 Sıra Numaralı Proje,59396 rumuz

Mehmet Karabalık, İstanbul Kültür Üniversitesi, Mimarlık Böl.

Can Solmaz, İstanbul Kültür Üniversitesi, Mimarlık Böl.

İzzet Yaşar Çınar, İstanbul Kültür Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Böl.

Türk Yapısal Çelik Derneği ve Borusan Mannesmann tarafından düzenlenen PROSteel 2014 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması'na başvurular başlıyor. Yarışmada tüm kategorilerde ödül miktarları arttırıldı. 1'incilik ödülünün 8 bin, Borusan Mannesmann Özel Ödülü'nün ise 7 bin 500 lira olacağı bu yılki yarışmanın konusu "Afet Konutları Çelik Sistem Tasarımı" olarak belirlendi.

2013 - İstanbul Ana sponsorluğunu Borusan Mannesmann'ın yaptığı PROSteel 2014 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması'na başvurular başladı. Türk Yapısal Çelik Derneği ve Borusan Mannesmann tarafından bu yıl 14'üncüsü düzenlenen yarışmanın organizasyonu Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından yapılıyor. Öğrencilerin çelik malzemeyle yaratıcı çözümler geliştirerek, çelik yapı tasarımı ve uygulamaları konusunda deneyim kazanmalarına destek olmayı ve bir yandan da Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin birlikte çalışmalarını teşvik etmeyi amaçlayan yarışmaya talep her geçen gün artıyor.

Konusu bu yıl "Afet Konutları Çelik Sistem Tasarımı" olarak belirlenen yarışmaya katılan ekiplerde en az bir mimarlık ve bir inşaat mühendisliği bölümü öğrencisi olması gerekiyor, ekipler en fazla 5 kişiden oluşabiliyor. Son başvuru tarihi 28 Mart 2014 olan yarışmada projelerin en geç 8 Nisan 2014 Salı günü saat 17:00'a kadar Yapı-Endüstri Merkezi'ne teslim edilmesi gerekiyor. Öğrencilerin danışman olarak öğretim üyelerinden destek alabilecekleri yarışmaya başvurular bu sene de Borusan Mannesmann facebook sayfasından yapılacak.
www.facebook.com/BorusanMannesmannBoru

Prosteel jüri başkanlığına yeni isim

PROSteel 2014'te bu sene farklı alanlardan önemli isimleri buluşturan bir jüri yer alacak. Prof. Dr. Yüksek Mühendis Mimar Hasan Şener'in Başkan olduğu jüri; Prof. Dr. Yüksek İnşaat Mühendisi Nesrin Yardımcı, Yüksek Mühendis Mimar Yaşar Marulyalı, Dr. Yüksek İnşaat Mühendisi Selçuk İz, Yüksek Mimar Kerem Erginoğlu, Prof. Dr. Yüksek Mimar Celal Abdi Güzer, Prof. Dr. Yüksek Mimar Ayhan Usta'dan oluşuyor.

Öğrencileri rekor ödüller bekliyor

PROSteel 2014 Yarışması'nda bu sene rekor ödüller veriliyor. Birinci olacak ekibe 8 bin TL, ikinci ekibe 5 bin TL, üçüncü ekibe ise 3 bin 500 TL para ödülü verilecek. Bunun yanı sıra, tasarımlarında ağırlıklı olarak Borusan Mannesmann ürünleri kullanan ekiplerden biri 7 bin 500 TL tutarında Borusan Mannesmann Özel Ödülü'nün sahibi olacak. Ayrıca toplam 5 gruba da 5 bin TL değerinde Mansiyon ve Teşvik ödülü verilecek.

Yarışmanın sonuçları 18 Nisan Cuma 2014 tarihinde www.prosteel.org web sitelerinde ve Borusan Mannesmann facebook sayfasında açıklanacak.
www.facebook.com/BorusanMannesmannBoru

Borusan Mannesmann'ın, Amerika Birleşik Devletleri'nin Teksas eyaletinde kuracağı kaya gazı sondaj borusu üretim tesisinin temeli Houston'da düzenlenen törenle atıldı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Teksas Senatörleri ve Teksas Valiliği yetkililerinin katıldığı törende konuşan Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, 2015 yılında faaliyete geçecek yatırımın Borusan ve Türk çelik sanayi için bir dönüm noktası olduğunu söyledi. ABD'nin Teksas eyaletinde Houston'a bağlı Baytown'da kurulacak fabrikanın 250 kişiye istihdam yaratacağına dikkat çeken Teksas Valisi Rick Perry ise, Texas Girişim Fonu'nun (TEF) 1,6 milyon dolarla bu yatırımı desteklediğini açıkladı.

3 Nisan 2013; Çelik boru sektöründe Avrupa'nın önde gelen üreticileri arasında yer alan Borusan Mannesmann 2015 yılında üretime başlaması planlanan çelik boru üretim tesisi için lokasyon olarak Houston, Teksas'ı seçti. Tesisin temel atma töreni Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve beraberindeki Türk işadamları heyeti ile Teksas Senatörleri ve Teksas Valiliği yetkililerinin katılımıyla Houston'da gerçekleştirildi.

Borusan Mannesmann'ın 2015 yılının başında üretime girmesi planlanan tesisi, ABD'nin özellikle son yıllarda artan kaya gazı üretiminde kullanılan en yeni ve ileri sondaj teknolojisine uygun kalın etli ve yüksek mukavemetli boruların üretimini yapabilecek şekilde tasarlandı. Talebin küresel düzeyde en yüksek olduğu Teksas, yatırım alanı olarak seçildi. Tesis, 150 milyon dolarlık yatırımla yaklaşık 500 dönüm arazi üzerinde kurulacak ve tam kapasiteye ulaştığında 250 kişiye istihdam olanağı sağlayacak.

Törene katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan şöyle konuştu:

"Borusan bu yatırımla lig değiştiriyor. Çelik sektörünün ve Türkiye'nin yüzünü ağartan bir yatırım yapıyor. Türkiye artık eski Türkiye değil, yatırımcısı yurt dışına yatırım yaptığı için üzülen bir ülke değil. Bunun adı, Türkiye'nin bayrağını dünyanın dev ekonomilerine dikmektir. Müşteri ile ürün arasındaki mesafenin sıfıra indiği bir dünya kuruluyor. Borusan bu gerçeği görmüştür. Borusan Mannesmann burada 250 kişilik istihdam yaratacak. 40-50 yıl önce Almanya'ya işçi gönderen Türkiye şimdi gittiği ülkelerde istihdam yaratıyor. Gurur duyuyoruz."

Borusan Mannesmann'ın ABD'de demir-çelik endüstrisine yatırım yapan ilk Türk şirketi olduğuna dikkat çeken Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık da, yatırıma ilişkin görüşlerini şöyle ifade etti:

"Toplam ihracatımızın yüzde 40'ı ABD'ye gerçekleştiği için kendimizi bu ülkede yerel üretici olarak konumlandırmamız bizim için stratejik önem taşıyordu. Bu yatırımımızın, tarihi ABD-Türkiye ekonomik ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geldiğini düşünüyorum ve iki dost ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasına yol açmasını temenni ediyorum. Bu yatırımın bir yıldan uzun süren planlama sürecinde Teksas Valiliği'nden büyük destek aldık ve bize olan güvenini gördük. Türkiye'de yaptığımız gibi iş yaratacağız, kalite üreteceğiz, vergilerimizi ödeyeceğiz ve topluma katkıda bulunacağız. Teksas toplumu için önemli bir değer teşkil edeceğiz."

Borusan Mannesmann'ın üretim faaliyetlerini genişleterek ABD'nin Teksas eyaletinde Houston'a bağlı Baytown'da çelik boru fabrikası kuracağını belirten Teksas Valisi Rick Perry ise, Texas Girişim Fonu'nun (TEF) 1,6 milyon dolarla bu yatırımı desteklediğini açıkladı. Borusan Mannesmann'ın Texas'taki fabrikasının 250 kişilik istihdam sağlayacağına dikkat çeken Perry şunları söyledi:

"Teksas; sadece araba, ev ve işyerlerine petrol ve gaz tedariki için enerji üretiminde değil, aynı zamanda yerel sondaj çalışmalarını destekleyen ürün ve iş gücü tedarikinde de liderdir. Teksas Girişim Fonu'nunki gibi rekabetçi teşvikler; hem ABD'den hem de dünyanın dört bir yanından yatırımcılar için Teksas'ı cazip kılarak, ABD'de istihdam yaratmalarını ve ülke ekonomimizin daha da güçlenmesini sağlayacaktır."

ABD pazarında başarılı yükseliş

Borusan Mannesmann bugüne kadar Türkiye'de, Orta Avrupa ve Kuzey Afrika'da petrol ve doğal gaz boru hattı projelerine imza attı. Elba Express ve Line 300 doğalgaz boru hattı projeleriyle ABD pazarında prestij kazandı. Son üç yılda da petrol ve doğalgaz arama ve çıkarmada kullanılan boruları ABD pazarına ihraç eden en büyük uluslararası firmalardan biri haline geldi.

Toplam ihracatının yüzde 40'ını ABD'ye gerçekleştiren Borusan Mannesmann, bu ülkeye 2009 yılında 90 milyon dolar seviyesinde olan ihracatını, teknik ve ticari atılımlarla, 2012 yılında 184 milyon dolara yükseltti. İhracattaki bu önemli artış, Borusan Mannesmann için pazarda güçlü bir yerel oyuncu olma stratejisinin bir ön hazırlığı oldu. Borusan Mannesmann 503 milyon dolar ihracatla 2012 yılında İstanbul Maden ve Metal İhracatçı Birlikleri'nden birincilik ödülü almıştı.

Borusan Grubu'nun lokomotif şirketi, Türkiye çelik boru sektörünün lideri Borusan Mannesmann Amerika Birleşik Devletleri'nde 150 milyon dolar yatırımla enerji sektörü için çelik boru üretecek bir fabrika kuruyor. Borusan Mannesmann'ı sektöründe küresel bir oyuncu haline getirecek olan tesis, 2014 yılında üretime başlayacak.

24 Aralık 2012, İstanbul. Çelik boru sektöründe Avrupa'nın önde gelen üreticileri arasında yer alan Borusan Mannesmann, küresel oyuncu olma vizyonu doğrultusunda stratejik bir yatırıma hazırlanıyor. 2008 yılından bu yana ABD pazarına yoğun olarak enerji sektöründe kullanılan nitelikte boru ihracatı gerçekleştiren Borusan Mannesmann, pazara ve müşterilerine daha yakın olmak amacıyla bu ülkede 'yerel üretici' olmaya karar verdi.

Bu amaçla, ABD'de yıllık 300 bin ton kapasiteli bir boru üretim tesisi kuruluyor. Yatırım maliyeti 150 milyon dolar olan tesis; petrol ve doğalgaz arama ve çıkarma kuyularında ve nakil hatlarında kullanılan türdeki çelik boru ihtiyacına yönelik olarak üretim yapacak.

Bu yatırımla kurulacak olan şirketin, çelik fiyatlarına bağlı olarak ABD'de 500 milyon dolar ciro elde etmesi hedefleniyor.

Borusan Mannesmann'ın 2014 yılının ikinci yarısında üretime girmesi planlanan tesisi, ABD'nin özellikle son yıllarda artan kaya gazı üretiminde kullanılan en yeni ve ileri sondaj teknolojisine uygun kalın etli ve yüksek mukavemetli boruların üretimini yapabilecek şekilde tasarlandı.

Tesis, yaklaşık 500 dönüm arazi üzerinde kurulacak ve tam kapasiteye ulaştığında 350 kişiye istihdam olanağı sağlayacak.

Çelik Boru sektöründe bir ilk

Yatırım kararını değerlendiren Borusan Holding CEO'su Agâh Uğur konuya ilişkin şunları söyledi:

"Türkiye ve Avrupa'da çelik boru pazarının lider oyuncuları arasında yer alan Borusan Mannesmann'ın en önemli hedeflerinden biri sektöründe küresel bir oyuncu olmak. Bu yatırım Borusan Mannesmann'ı ABD pazarının yerel üreticilerinden biri haline getirirken aynı zamanda global ölçekte bir şirket olma yönünde bir dönüşümün ilk adımı.

Bugüne dek ihracat başarısıyla adından söz ettiren bir Türk firması, ABD gibi rekabetçi bir pazarda yatırım yaparak global rekabette varlığını güçlendiriyor.

Öte yandan, Borusan Mannesmann enerji, otomotiv gibi yüksek katma değerli sektörlere yönelik üretime ağırlık vererek büyüyor. Bu yatırımla Türk sanayisinde bir ilke imza atarak ABD'de çelik boru yatırımı yapan ilk Türk şirketi oluyoruz. İtalya'da otomotiv boruları üreten fabrikamızdan sonra yabancı bir ülkede ikinci kez yatırım yapıyoruz. Amerika pazarına büyüklüğü ve kalite anlayışından ötürü stratejik ve uzun vadeli olarak bakıyoruz. ABD'nin enerji politikalarındaki olumlu değişim ve kaya gazı teknolojisindeki gelişmeler, küresel durgunluğun yaşandığı bu dönemde bile yatırım yapma kararımızı hızlandırdı."

Borusan Mannesmann İcra Kurulu Başkanı Semih Özmen ise "enerji borularının gelecek vaat eden bir pazar" olduğunun altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu yatırım gerçekleştiğinde küresel planda daha güçlü ve daha rekabetçi olacağız. Borularımızın üzerinde artık 'Made in USA' yazacak. Sondaj boruları gibi ileri teknoloji kullanımı gerektiren bir ürüne yatırım yapmak ciddi bir bilgi birikimi ve yetkinlik gerektiriyor. Şirketimiz dünyada böyle bir yatırımı yapabilme gücüne sahip sayılı şirketler arasında yer alıyor."

ABD pazarında başarılı yükseliş

Borusan Mannesmann bugüne kadar Türkiye'de, Orta Avrupa ve Kuzey Afrika'da petrol ve doğal gaz boru hattı projelerine imza attı. Elba Express ve Line 300 doğalgaz boru hattı projeleriyle ABD pazarında prestij kazandı. Son üç yılda da petrol ve doğalgaz arama ve çıkarmada kullanılan boruları ABD pazarına ihraç eden en büyük uluslararası firmalardan biri haline geldi.

Toplam ihracatının yüzde 40'ını ABD'ye gerçekleştiren Borusan Mannesmann, 2009 yılında bu ülkeye olan 90 milyon dolar seviyesindeki ihracatını, teknik ve ticari alanda yapılan atılımlarla, 2012 yılında 184 milyon dolara yükseltti. İhracattaki bu önemli artış, aslen Borusan Mannesmann için pazarda güçlü bir yerel oyuncu olma stratejisinin bir ön hazırlığı oldu.

Editöre Not:

Kaya Gazı (Shale Gas) Nedir?

Kaya Gazı (Shale Gas), kayaç denilen formasyonların altında var olan sıkışmış petrol veya doğal gazıdır. Gaz içeren kaya katmanlarının içinde kırılmalar üretip gazı yeryüzüne çıkarmak için su basıncı kullanılıyor. Yüksek basınçlı su, yer altı su kaynaklarının kirlenmemesi için çelik boruların içinden kilometrelerce aşağıya yerin altına doğru, gaz içeren katmanın içine enjekte ediliyor.

2009 verilerine göre ABD'de kaya gazı üretimi toplam doğalgaz ve petrol üretiminin yüzde 14'üne karşılık gelirken, bu oranın 2035 yılında yüzde 46 seviyesine geleceği tahmin ediliyor.

Borusan Holding, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile gerçekleştirdiği ‘Sanata Dönüşüm' sergisi ile çevresel sürdürülebilirliğin önemine sanatla dikkat çekecek. Bu amaçla açılan 'Sanata Dönüşüm Atık Metal Heykel Yarışması'na Türkiye çapındaki üniversitelerden toplam 112 eser katıldı. Yarışmada seçilen 26 eser, 20-30 Haziran arasında Tophane-i Amire'de sergilenecek.

Tüm faaliyetlerinde çevrenin korunmasına ve sürdürülebilirliğe önem veren ve bu alanda önemli yatırımlar yapan Borusan Holding sıra dışı bir sergiyle sürdürülebilirliğe dikkat çekiyor. Borusan Holding'in Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği ve eserlerin atık metallerin kullanımıyla üretildiği "Sanata Dönüşüm Sergisi", 20 - 30 Haziran tarihleri arasında Tophane-i Amire'de gezilebilecek.

Borusan Holding, Türkiye genelinde 12 üniversiteden toplam 112 eserin katıldığı 'Sanata Dönüşüm Atık Metal Heykel Yarışması'nı destekleyerek hem atık metallerin sanata dönüştürülerek yeniden kullanılmasına, hem de genç sanatçıların kendilerini ifade etmelerine katkıda bulundu. 'Sanata Dönüşüm Atık Metal Heykel Yarışması' sonucunda seçilen 26 eserin heykeltıraş Eşber Karayalçın'ın küratörlüğünde sergilenmesiyle Borusan, çevresel sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekmeyi hedefliyor.

Faaliyet Raporu'nda Sürdürülebilir Sanat

Borusan Holding 2011 Faaliyet Raporu'nu da ‘sürdürülebilirlik' temasıyla hazırladı. Raporda, ‘Sanata Dönüşüm/Atık Metal Heykel Yarışması'nda dereceye giren eserler görsel tema olarak kullanılarak, iş dünyasına çevresel sürdürülebilirlik konusunun önemine dair mesajlar veriliyor.

Borusan Holding Kurumsal İletişim Müdürü Şule Yücebıyık, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Borusan, bugünkü ihtiyaçların gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olanakların yok edilmeden karşılanması gerektiğine inanıyor. Bu doğrultuda sürdürülebilirlik hem Borusan, hem de Türkiye için önemli bir kavram olarak öne çıkıyor. Bu düşünceyle, Sanata Dönüşüm Atık Metal Heykel Yarışması'nı gerçekleştirerek, konuya sanatın diliyle dikkat çekmek istedik" dedi.

Borusan, iş yapış yöntemlerinde çevresel, sosyal ve ekonomik boyutlardan oluşan sürdürülebilirlik kavramını temel alıyor. Grup, önümüzdeki 5 yıllık stratejik planını hazırlarken de sürdürülebilirlik prensiplerini dikkate aldı. Yatırım ve programlarını da bu düşünce çerçevesinde oluşturdu. Borusan Grubu'nun son yıllarda ağırlık verdiği yenilenebilir enerji yatırımları da sürdürülebilirlik felsefesini iş stratejilerine yansıtmasının güzel bir örneği olarak dikkat çekiyor.

Borusan Grubu, son 7 yıldır sürdürülebilirliğe yönelik çalışmalar yapıyor

Borusan Grubu, sürdürülebilirliğe yönelik çalışmalar yapmayı sürdürüyor. Grup, 2006 yılında "İnsan hakları, çalışma standartları, çevre koruma ve yolsuzlukla mücadele" konularındaki, 10 maddeden oluşan Birleşmiş Milletler (BM) Küresel İşbirliği Sözleşmesi'ni imzaladı. 1999'da başlatılan, bugüne kadar tüm dünyadan 1300 şirketin katıldığı bu BM girişimiyle "Borusan'ın Yolu" bir kurumsal taahhütle belirlenmiş oldu. Borusan, sürdürülebilirlik taahhüdünü küresel standartlara ulaştırma yönünde bir diğer adım olarak 2010 yılında "Sürdürülebilir Kalkınma Dünya İş Konseyi"ne Türkiye'den ikinci ülke olarak katıldı. Şirket, bu alandaki faaliyetlerini şeffaf bir şekilde paylaştığı bir Sürdürülebilirlik Raporu da hazırlıyor.

Cancun Bildirisi ve 2°C Bildirisi imzalandı

Borusan Grubu, geçtiğimiz yıl Meksika'nın Cancun kentinde düzenlenen BM İklim Değişikliği Zirvesi öncesinde hazırlanan, özel sektörden önlemler ve önerilere yer veren Cancun Bildirgesini imzaladı. Küresel Isınma ve İklim Değişikliği'ne karşı hükümetleri tüm dünya çapında işbirliği ve acil önlem almaya çağıran bildiri, farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok şirket tarafından imzalandı. Bildiride, 2012 sonrası yasal olarak bağlayıcı ve kapsayıcı bir uluslararası anlaşmanın hızla oluşturulması talep ediliyor.

Cancun Bildirisi'nin ardından, uluslararası iklim değişikliği müzakerelerinde çözüm yaratılması ve ulusal düzeyde gerekli aksiyonların alınmasıyla yeşil ekonomiye geçişin hızlandırılması için hükümetlere çağrıda bulunulan 2°C Bildirisi gündeme geldi. Borusan sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde, 2°C Bildirisi'ni dünyada ilk imzalayan, öncü küresel şirketler arasında yer aldı. 2°C Bildirisi, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) verilerine göre 2010 yılında küresel karbon salınımlarının kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çekerek mevcut eğilimler ile yıllık 2°C ısınma sınırının geçilme riskinin ortaya çıktığına dikkat çekiyor. Bildiri, iklim değişikliğine karşı çözümler geliştirme konusunda iş dünyasının hükümetler ile ortak çalışma talebini ortaya koyuyor.

40'ıncı yılını kutlayan İstanbul Müzik Festivali, 31 Mayıs'ta şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) konseriyle başladı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festivalin açılış konseri İstanbul'da Bebek Parkı, Galata Kuledibi ve Caddebostan Sahil'de dev ekranlar aracılığıyla canlı olarak izlendi. 29 Haziran'a kadar sürecek festival günümüzün önemli uluslararası sanatçılarını ağırlarken, Fazıl Say'ın"Mezopotamya" isimli eserinin dünya prömiyerine sahne olacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen ve Borusan Holding'in ‘Festival Sponsoru' olduğu 40. İstanbul Müzik Festivali 31 Mayıs akşamı gerçekleşen törenle başladı. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve Borusan Kültür Sanat Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi'nin açılış konuşmalarını yaptığı törende aralarında Diapason d'Or ve MIDEM Classical Award'ın da bulunduğu pek çok ödüle değer görülen değerli Türk besteci ve piyanistHüseyin Sermet'e İstanbul Müzik Festivali'nin Onur Ödülü takdim edildi.Borusan Kültür Sanat Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi açılış konuşmasında festivale ilişkin görüşlerini şöyle aktardı: "Kuruluşundan bu yana destek verdiğimiz ve kendimizi bir parçası olarak gördüğümüz İKSV'nin 40. yılının heyecanını Borusan Grubu olarak biz de paylaşıyoruz. 2006'dan bu yana sponsorluğunu sürdürdüğümüz ve İKSV'nin en köklü etkinliği olan Müzik Festivali'nin 40. yaşını kutlamasıyla heyecanımız daha da artıyor."

Festivalin açılış konserini şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) verdi. Cem'i Can Deliorman yönetimindeki TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, soprano Simge Büyükedes, alto Ezgi Kutlu, tenor Murat Karahan ve bas Burak Bilgili, BİFO eşliğinde Beethoven'ın 9. Senfoni'sini seslendirdi.

Haliç Kongre Merkezi'nden canlı yayınla açılış konseri coşkusu açıkhavada

BİFO'nun Haliç Kongre Merkezi'nde verdiği açılış konseri Borusan'ın kurduğu dev ekranlar ile Kadıköy Caddebostan sahili, Galata Kuledibi ve bu yıl ilk kez Bebek Parkı'ndan aynı anda canlı olarak izlendi. Borusan'ın düzenlediği açıkhava organizasyonuyla İstanbulluların yanı sıra turistler de festivalin açılış konserine keyifli bir ortamda tanıklık etti. Festivalin açılış töreni ve konseri Borusan Holding'in www.borusan.com adresli web sitesinden de canlı olarak yayınlandı. Klasik müzikseverler bu yıl 40'ıncı yılını kutlayan ve adeta bir İstanbul klasiğine dönüşen festivali Twitter'da #biristanbulklasigi hashtag'i ile takip edebilecek.

Borusan Holding festivale 7. kez ev sahipliği yapıyor

Türkiye'de kültür-sanatın gelişmesi amacıyla çalışmalarını sürdüren Borusan Holding, İstanbul Müzik Festivali sponsorluğunun 7.yılında da klasik müziğin daha geniş kitlelere ulaşmasında çok önemli bir konuma sahip olan festivali desteklemeye devam ediyor.

Bu yıl da klasik müziğin yıldızlarının ağırlandığı festivalde, 23 Haziran Cumartesi akşamı Şef Gürer Aykal yönetimindeki BİFO'nun eşlik edeceği Fazıl Say, İstanbul Müzik Festivali için sipariş edilen "Mezopotamya" isimli eserinin dünya prömiyerini yapacak.

2012'de 40'ıncı yılını kutlayan ve 29 Haziran'a kadar sürecek olan festival kapsamında 750'nin üzerinde yerli ve yabancı sanatçı İstanbul'da farklı mekânlarda ağırlanacak ve klasik müzikseverlere "Umut ve Kahramanlık" hikâyeleriyle dolu bir ay yaşatılacak.

Borusan'ın Gemlik'te inşa edeceği 24 derslikli ortaokul ile Kocabıyık Ailesi'nin yapımını üstlendiği cami ile ilgili olarak 22 Mayıs 2012, Salı günü Bursa Valiliği'nde bir protokol imzalandı. İmza törenine Borusan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık'ın yanı sıra Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Gemlik Belediye Başkan Vekili Refik Yılmaz katıldı.

Borusan, Gemlik bölgesinde topluma katkı amaçlı yatırımlarını sürdürüyor. Şirket bu çerçevede, Gemlik'te "Borusan Ortaokulu" adını taşıyacak 24 derslikli bir ortaokul, Kocabıyık Ailesi de bir cami inşa edecek. Borusan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık, Borusan Holding İcra Kurulu Üyeleri Bülent Demircioğlu, Mehmet Betil, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, Gemlik Belediye Başkan Vekili Refik Yılmaz ve Bursa İl Müftüsü Mahmut Gündüz'ün katıldığı törende okul ve cami projelerinin protokolü imzalandı.

Bursa Valisi Şahabettin Harput protokol imza töreninde yaptığı konuşmada Borusan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık ve Borusan'a teşekkür ederek şunları söyledi:

"Şöyle bir sözümüz vardır; İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır. Biz Sayın Asım Kocabıyık ve ailesini çok yönlü olarak sadece bulunduğu noktada değil, ülkenin her köşesinde takdir edilen hizmetlerle gördük. Ülkemizin kalkınmasında, sanayileşmesinde, büyümesinde yapmış olduğu katkıları unutulmayacaktır. Bugün ise iki yeni hizmeti daha eklemek üzere teşrif ettiler. Asım Kocabıyık Gemlik ilçemizin manevi hamisi gibi oldu. Ben her iki hizmetin Bursa'mıza, Gemlik'imize hayırlı olmasını diliyorum."

Borusan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık protokol imza töreninde şunları söyledi:

"68 yıllık geçmişi olan Borusan İstanbul'daki tesislerine ilaveten, demir çelik endüstrisine uygun Gemlik'te bugün mevcut olan tesislerin arsasını 1972 yılında satın almış, 1976'da ilk tesislerinde üretime başlamıştı. O tarihte 17 bin olan ilçe nüfusu bugün 100 bine çıkınca Bursa Valisi ve Gemlik Belediye Başkanı ilçeye bir ortaokul ile kifayetsiz kaldığı için yıkılacak olan caminin yerine yeni bir camiye ihtiyaç duyduklarını beyan ettiler. Bunun üzerine Borusan Holding bir okul yaptırmayı, ben de Kocabıyık Ailesi adına caminin yapımını üstlenmeyi kabul ettim."

Borusan şirketlerinin uzun yıllardır Gemlik'te faaliyet gösterdiklerini hatırlatan Asım Kocabıyık şöyle devam etti:

"Gemlik bizim için çok önemli ve değerli bir ilçemizdir. Bu ilçemizin kalkınması, Gemliklilerin ihtiyaçlarının giderilmesi için destek vermeye gayret ediyoruz. Eğitime desteği her zaman milli bir görev olarak gördüm. İyi eğitilmiş kuşaklar olmadan ülkemizin kalkınması mümkün olmayacağını iyi biliyorum. Gemlik'e geldiğimiz 1972 yılından bu yana eğitim başta olmak üzere birçok alanda Gemlik'in ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. İnşa edeceğimiz okulun, yarının başarılı yöneticilerine, iş adamlarına, öğretmenlerine, mühendislerine, doktorlarına güçlü bir temel eğitim vereceğine inanıyorum. Ailem adına yaptıracağımız Cami'nin de Gemlik'in ihtiyacına cevap vereceğini umarım."

Gemlik Belediye Başkan Vekili Refik Yılmaz da "ülkemizin köklü kuruluşlarından Borusan Holding'in Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık'a Gemlik'imize kazandırdığı 2 muhteşem eserden dolayı teşekkür ederiz" dedi.

Borusan Gemlik'in geleceği için çalışmalarını sürdürüyor

Gemlik'te halen Borusan şirketlerinden Borusan Mannesmann, Borçelik ve Borusan Lojistik ile Borusan Limanı faaliyet gösteriyor.

Bugün Gemlik'te 900 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteren Borusan, birçok önemli sosyal sorumluluk projesine de imza atmıştır. Bunlar arasında;

 • Uludağ Üniversitesi Gemlik Sunğipek Asım Kocabıyık Yerleşkesi'nde Asım Kocabıyık Meslek Yüksek Okulu,
 • Hukuk Fakültesi ve Dekanlık Binası inşaatları,
 • Bursa Devlet Hastanesi tam teşekküllü hasta odası tefrişi,
 • Borusan İlköğretim Okulu,
 • Borusan Köprüsü,
 • Ematullah Hatun Cami'nin yeniden yapımı,
 • Gemlik Kültür Merkezi Binası,
 • Gemlik Vergi Dairesi Binası,
 • Gemlik Lisesi ve spor salonu restorasyonu,
 • Gemlik Anadolu Lisesi kimya Laboratuvarı yapımı,
 • Gemlik Endüstri Meslek Lisesi atölye ekipmanları,
 • Adliye Binası ve Lojmanları tadilatı,
 • Adliye ofisleri bilgisayar donanımı
 • Gemlik Yelken Kulübü sponsorluğu da yer alıyor.

Ayrıca, U.Ü. Hukuk Fakültesi kullanımı için iki kafeterya ve bir konferans salonundan oluşan öğrenci merkezinin de Mayıs sonunda tamamlanarak Haziran'ın ikinci yarısında üniversiteye teslim edilmesi planlanıyor. Borusan Kocabıyık Vakfı aracılığıyla eğitime büyük destek veren Borusan bunların yanı sıra bölgedeki çeşitli okulların ihtiyaçlarını da karşıladı.

Borusan Kültür Sanat ile kültür - sanatın da önemli destekçilerinden olan şirket, Gemlik İlköğretim Okulu öğrencileri için tiyatro gösterimleri düzenlemesinin yanı sıra Gemlik'in Kurtuluş Günü ve Zeytin Festivali'ne de katkıda bulunuyor. Ramazan aylarında Gemlik Kızılay Derneği'yle ortak çalışmalar da yapan Borusan, bölgede yapılan deprem tatbikatlarının da önemli destekçilerindendir.

Borusan Gemlik'i ağaçlandırıyor

Üretim faaliyetlerini Gemlik fabrikasında sürdüren, Borusan grup şirketlerinden Borçelik, Gemlik bölgesinin ağaçlandırılmasına yönelik çalışmalar yapıyor. Borusan'ın çevreyi koruma anlayışını faaliyetlerine taşıyan şirket, kurulduğu günden bu yana tüm üretim süreçlerinde çevrenin korunmasına yönelik uygulamalar gerçekleştiriyor. Borçelik, 1999 yılında Mudanya Dedeköy'de 8.000 adet fıstık çamı dikti. Borçelik geçtiğimiz yıl Bursa Orman Bölge Müdürlüğü'nün Gemlik İlçesi, Şahinyurdu Köyü'ndeki 160 hektar alanın ağaçlandırılması projesine sponsor oldu. 2011 yılında 500.000 adet fidan diken Borçelik, 2012-2015 yılları için bu fidanların bakımını da üstlendi.

Borusan Limanı Üniversitelilere Açıldı

Uludağ Üniversitesi Gemlik Asım Kocabıyık Meslek Yüksekokulu'nun (AK MYO) iki yıllık Deniz ve Liman İşleme Programı'na devam eden öğrenciler, Borusan Limanı'nda uygulamalı eğitim alarak liman işletmeciliği konusunda uzmanlaşma fırsatı buluyorlar. Uludağ Üniversitesi Asım Kocabıyık MYO ile Borusan Lojistik arasında imzalanan Üniversite - Sanayi işbirliği protokolüne göre liman işletmeciliği konusunda branşlaşmak isteyen öğrenciler, son sınıflarında yedi derslik seçmeli paketi Borusan Limanı'nda, Borusan Lojistik çalışanlarından uygulamalı olarak alabiliyorlar.

Borusan, 2011 yılında konsolide cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 22 oranında artırarak 4.3 milyar dolara çıkardığını açıkladı. Grubun faaliyet karı ise tarihinin rekor büyüklüğüne ulaşarak, 2011'de yüzde 33 artış gösterdi ve 326 milyon dolara ulaştı. 2012 yılında ciro açısından yatay bir seyir beklediğini açıklayan Borusan'ın karlılıkta ise yüzde 19'luk bir artış hedeflediği vurgulandı. Borusan, bu yıl ağırlıklı olarak enerji sektöründe olmak üzere 513 milyon dolar yatırım yapılacağını ve grubun istihdam seviyesinin yüzde 15 artışla 6 bin 318 çalışana ulaşacağını açıkladı.

Borusan CEO'su Agâh Uğur bugüne kadar organik büyüme ve kapasite artırımına odaklanan Grubun bu yıl satın almalar yoluyla da büyüyeceğini açıkladı. Uğur, Borusan'ın gündeminde önemli satın alma projeleri bulunduğunu söyledi.

Kocabıyık: "Avrupa ve ABD krizdeyken Türkiye büyüyor"

Borusan'ın 2012 yılı Kamuoyu Bilgilendirme Toplantısı'na Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık ve Borusan Holding CEO'su Agâh Uğur katıldı.

Toplantıda konuşan Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık'ın Türkiye ekonomisi ve Borusan'a ilişkin değerlendirmeleri şöyle:

"Ekonomi yönetimimiz bugüne değin güçlü bir performans gösterdi. 2008'den bu yana yaşananları değerlendirdiğimde, ekonomi yönetimimizin, özellikle gelişmiş ülkelerin yönetimine göre çok daha öngörülü ve rasyonel kararları zamanında alabilme becerisine sahip olduğunu gözlemliyorum. Bu çerçevede, bugün Türkiye ekonomisinin büyüme hızının kontrol altına alındığı anlaşılıyor. Her ne kadar ilk çeyrek sonuçları en azından kendi şirketimiz açısından, çok daha pozitif gözükse de, yılsonunda yüzde 4 seviyelerinde bir büyüme hızını koruyabileceğimiz tahmini bana gerçekçi görünüyor. 2011, yani geçtiğimiz yılı değerlendirecek olursak ise, Borusan olarak rekor bir büyüme gerçekleştirdiğimizi söylemek istiyorum. Aynı şekilde de güçlü bir karlılık seviyesi elde ettik."

Topluma katkı için 16 milyon dolar harcandı

Kocabıyık, Borusan'ın odaklandığı 4 ana iş kolunun yanında beşinci faaliyet alanı olarak gördüğünü vurguladığı kültür-sanat ve eğitime destek projeleri açısından da 2011'in verimli bir yıl olduğunu ifade etti:

Cancun Bildirisi ve 2°C Bildirisi imzalandı

"Geçen yıl sosyal fayda amaçlı projelere 16 milyon dolar kaynak ayıran Borusan Kocabıyık Vakfı'nın en önemli projelerinden biri, inşaatı tamamlanarak Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne teslim edilen Hukuk Fakültesi oldu. Geçen yıl Eylül ayında açtığımız Türkiye'nin ilk ofis müzesi Borusan Contemporary 10 bin kişi tarafından ziyaret edildi."

Uğur: "Tarihimizin en yüksek yatırımlarını ve istihdam artışını gerçekleştiriyoruz"

Borusan Holding CEO'su Agâh Uğur ise, konuşmasında 2012'de 2011'e paralel bir iş hacmi, fakat daha yüksek karlılık hedefiyle yola çıktıklarını söyledi:

"Bu yıl, 4.1 milyar dolarlık konsolide ciro hedefimiz var. Karlılığımızın da yüzde 19 artışla 388 milyon dolara ulaşacağını öngörüyoruz. Tarihimizin en yüksek istihdam ve yatırım senesi içindeyiz. İstihdam ettiğimiz personel sayımız 2012'de 6 binin üzerine çıkacak. Şu an için öngördüğümüz istihdam seviyesi 2011'e göre yüzde 15 artışla 6 bin 318'dir. Yatırım cephesinde ise, 2012 tam bir hamle yılı olacak. Bu yıl 513 milyon dolarlık yatırım tutarı ile Borusan tarihinin en büyük yatırım senesini yaşayacağız."

Borusan'ın gündeminde ‘satın alma' var

Agâh Uğur 2012'de grubun büyüme stratejisi doğrultusunda daha güçlü bir gelecek için satın alma fırsatlarına büyük önem verdiklerine dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Büyümek, lider olmak, değer artırmak için şart. Bugüne kadar organik büyümeye öncelik verdik, sektörlerinde dünya lideri ortaklarımız ile beraber 2001 krizinden sonraki 10 yılda 8 kat büyüme sağladık. Son 4 yılda 1 milyar dolardan fazla organik büyüme/kapasite artış yatırımı yaptık. Özellikle son 2 yıldır gücümüzü daha da arttırmak üzere ülkemizde ve dünyada satın alma fırsatlarını yakından takip ediyoruz. Şu anda faaliyet gösterdiğimiz her sektörde ilgilendiğimiz bir/birkaç satın alma fırsatı saptadık. Bu yıl içinde üstünde çalıştığımız bu satın alma fırsatlarının en azından bir bölümünü finalize etmeyi planlıyoruz."

Farklı ve yenilikçi bir kurum iklimi

Konuşmasını yeni ürün-hizmet ve iş modellerinin bu dönemde fark yaratmak için büyük önem taşıdığını vurgulayarak sürdüren Agâh Uğur, farklı ve yenilikçi bir kurum iklimi yaratmaya odaklandıklarını söyledi:

"Öncü konumumuzu korumak için 2011-2015 stratejik planımızda mevcut 3 temamıza ilave yeni bir tema ortaya koyduk. Bu yeni ürün ve hizmetler yaratma hedefimizdir. Büyümek, rekabeti yenmek, karımızı artırmak için daima farklı bir yaklaşım gerekiyor. Bunun temel başarı faktörünün de odaklanmak ve kurumsal iklim değişikliği yaratmak olduğuna inanıyorum. Bu çerçevede 2011'de birçok başarılı adım attık. Örneğin, şirketlerimizde yeni ürüne yönelik süreç, organizasyon ve sorumlular belirledik. Stratejilerimizle uyumlu yeni ürün-hizmet odak alanları ve hedefleri saptadık. Borusan Mannesmann Boru ve Borusan Lojistik şirketlerimiz AR-GE merkezleri kurdular.

Daha katılımcı ve yaratıcı bir iklim için 3 bin çalışanımızı bir araya getiren Borusan Facebook'u "The Borusans" ı hayata geçirdik.

Yeni ürün ve hizmet yatırımları meyve vermeye başladı

Uğur bu çalışmaların bir çıktısı olarak Borusan'ın gündeminde bugün inovatif projeler ortaya çıktığını açıkladı ve şu örnekleri verdi:

"Lojistikte multimodal ve çevreci taşıma alternatifleri geliştirdik. Avrupa'ya ilk tren seferlerimiz Nisan'da başladı. Çelik servis işimizde mobilya sektörü için hareketli parçalara düşük sürtünme sağlayan özel pürüzlükte çelik ürettik.Yassı çelikte otomotiv sektörüne geleceğin çelik grupları geliştirilmeye başlandı. Borusan Otomotiv'de pop-up showroomlar ile yeni satış kanalları oluşturduk. ABD'de kaya gazı sahalarında kullanılan zor şartlara dayanıklı sondaj boruları üretmeye başladık. Borusan Makina entegre saha yönetimi çözümleri üretti. Bu çözümlerle yakıt tüketimi, operatör performansı, arıza tespiti, lokasyon bilgileri, çalışma saatleri vs gibi verimlilik çok artıracak hizmetler yarattık."

Türkiye'nin istikrarlı büyümesini sürdürmesini beklediklerini söyleyen Agâh Uğur konuşmasını "Biz de gerek Türkiye'de gerekse bölge ülkelerde büyümeye ve kazanmaya, örnek şirket olmaya ve topluma katkıya devam edeceğiz" sözleriyle tamamladı.

Borusan Mannesmann web sitesi Türkiye'nin Web Oscarı Altın Örümcek'ten 3.lükle döndü. Yüzlerce projenin yarıştığı yarışmada üretim ve sanayi kategorisinde önce ilk ona kalma başarısını gösteren, daha sonra da alanında uzman jüri tarafından 3. seçilen www.borusanmannesmann.com 8 aylık özverili ve yoğun bir takım çalışmasının ürünü. Tasarım, içerik, özellik, işlevsellik, kullanılabilirlik ve standart uygunluğu gibi birçok değerlendirme kriterinin göz önüne alındığı yarışmadan böyle bir ödülle dönmenin gururu ve mutluluğunu içerisindeyiz. Hep beraber nice güzel ödüllere!!!

Kurumsal web sitemiz www.borusanmannesmann.com ile her yıl yapılan Altın Örümcek Web Yarışmasında finalist oldu. Altın Örümcek Web Ödülleri, web ve İnternet teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen başarılı projelerin daha iyi tanıtılması ve hak ettiği yeri bulması, bu alanda yapılacak yatırımların özendirilmesi ve gündem oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen, geleneksel hale gelmiş Türkiye'deki ilk ve tek platform bağımsız organizasyondur.

Borusan Mannesmann web sitesi Üretim ve Sanayi kategorisinde finale kaldı. 8-30 Nisan tarihleri arasında Jüri her kategorinin ilk 3'ünü belirlerken, halkın oylamaları ile finalistler arasıdan "Halkın Favorisi" ayrıca seçiliyor.

Tüm finalistler http://altinorumcek.com/sonuclar/9-altin-orumcek/ adresinden görüntülenebilir.

Borusan Holding öncülüğünde kuruluş çalışmaları sürdürülen Efes Vakfı, Efes Antik Kenti'nin gelişimine ve uluslararası tanıtımına katkıda bulunmayı hedefliyor. Yakın bir dönemde faaliyete geçmesi hedeflenen vakfın tanıtımı için Efes'te Ahmet Kocabıyık ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Avusturya Cumhuriyeti Federal Bilim ve Araştırma Bakanı Dr.Beatrix Karl'ın yanı sıra, Efes'te kazı çalışmalarını yürüten akademisyen Sabine Ladstatter ve vakıf yönetim kurulu kurucu üyesi Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı katıldılar.

17 Mayıs 2010, Efes Antik Şehri, 10 bin yıl öncesine uzanan benzersiz geçmişi ve coğrafi konumu ile sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en büyük kültürel ve tarihi varlıkları arasında yer alıyor. Yıllık 2 milyon ziyaretçi barajını zorlayan Efes Antik Kenti'nin popülaritesinin artmasında, Yamaç Evler gibi yeni kazı çalışmalarının yanı sıra, son dönemde yavaş da olsa artış gösteren tanıtım ivmesi de önemli bir role sahip bulunuyor. Borusan Holding öncülüğünde kuruluş çalışmaları devam eden Efes Vakfı ise, Efes Antik Kenti'ndeki kazılara ivme kazandırıp, uluslararası düzeyde tanıtımına destek vererek, Efes'i dünyanın lider turizm noktaları arasında ilk sıralara taşımayı hedefliyor.

Efes Vakfı'nın çalışmalarına başlaması vesilesi ile Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık'ın ev sahipliğinde bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıya, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Avusturya Cumhuriyeti Federal Bilim ve Araştırma Bakanı Dr.Beatrix Karl'ın yanı sıra, Efes'te kazı çalışmalarını yürüten, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Yöneticisi Doç Dr. Sabine Ladstatter ve Vakıf Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı katıldılar.

Projenin öncülüğünü üstlenen Ahmet Kocabıyık, toplantının açılış konuşmasında, vakfın amacının Efes'i arkeoloji biliminin çağdaş ve modern uygulamalarının tüm dünyaya sunulduğu bir vitrin haline getirmek olduğunu dile getirdi.

Kocabıyık, "Vakfımızın hedefleri arasında, çeşitli alanlarda restorasyon ve kazı çalışmalarının yan sıra, turistlere sunulan deneyimin zenginleştirilmesi de yer alıyor. Alternatif yürüyüş programlarından, gece turlarına, sosyal ve kültürel etkinliklere ve Selçuk ilçemize ilginin yoğunlaştırılmasına yönelik çalışmalara uzanan bir çizgide kapsamlı bir girişim ve eylem planı hazırladık. Bu girişimin Efes Antik Kenti'ndeki kazılara ivme katacağına, buraya sponsorların çekilmesi için alanın uluslararası düzeyde tanıtımına katkıda bulunacağına ve turistlerin Efes'te unutamayacakları bir deneyim yaşamaları için gerekli altyapıyı oluşturacağına içtenlikle inanıyoruz." dedi.

Efes Vakfı'nın misyonunu "antik kentin geliştirilerek korunması için fon yaratmak ve tüm dünyaya tanıtımı konusunda faaliyetler sürdürmek" olarak tanımlayan Ahmet Kocabıyık sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkemiz için son derece önemli olan bu projeye, boyutları ve ölçeği ne olursa olsun herkesten katkı bekliyoruz. Hedeflerimize ulaşmamız ve misyonumuzu yerine getirmemiz ancak bu projenin toplum tarafından en geniş şekilde benimsenmesiyle mümkündür. Efes, dünyanın en önemli antik kentlerinden biridir. Efes Vakfı, dünyanın sahip olduğu bu önemli miras hakkındaki farkındalığını artırmayı hedefliyor. Vakfın kuruluşunda büyük emeğe sahip olan ve bugün de bizlerle olan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı'na şükranlarımı sunuyorum."

Kocabıyık, konuşmasını, "Efes Vakfı, ülkemizin kültürel mirasının ve turizm potansiyelinin yanı sıra, uluslararası arkeoloji platformuna da katma değer sağlamayı hedeflemektedir. Efes Antik Kenti'nin, gerek tarihi değeri, gerekse tüm dünya vatandaşları için bir cazibe noktası olması ile, kültürel ve ekonomik işbirliklerinde köprü olarak önemini giderek artıracağına inanıyoruz. Efes'in kültürel değerinin gün ışığına çıkarılmasında önemli görevler üstlenen Avusturyalı dostlarımıza, Sayın Bakan Karl ve Sayın Ladstatter'in şahıslarında teşekkürlerimi sunarım" diyerek noktaladı.

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Yöneticisi, Doç. Dr. Sabine Ladstatter de, bugüne dek gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Efes'in, dünya üzerindeki sayılı kültür hazinelerinden biri olduğuna dikkat çeken Ladstatter, "Efes Vakfı'nın hedeflerini oluşturan çok boyutlu destek yaklaşımı, bu kültür hazinesinin tüm dünyada daha büyük ilgi görmesini sağlayacaktır" dedi.

Yönetim kurulu dünyanın dört bir yanından sponsor toplayacak

Efes Vakfı kurucuları arasında Borusan Holding, Eczacıbaşı Holding, Doğuş Holding'in kurumsal katılımlarının yanı sıra, Ahmet Kocabıyık, Zeynep Hamedi, Nükhet Özmen, Alexander E. Gertner ve Yasemin Pirinçcioğlu yer alıyor.

Kuruculardan oluşan ve vakfın en yüksek karar verme organı olan Mütevelli Heyeti 9 kişiden oluşan yönetim kurulunu oluşturmaktadır. Vakıf yönetim kurulu Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Borusan Kültür Sanat Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi, M&D Gertner GmbH Başkanı Alexander E. Gertner, VIP Tourism Başkanı Yasemin Pirinççioğlu, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Yöneticisi Doç. Dr. Sabine Ladstatter, Efes Dostları Cemiyeti Başkanı DI Dr. Albert Hochleitner ile Türkiye Efes Müzesi Müdürü Cengiz Topal'dan oluşuyor.

Vakfın ilk yıl giderlerinin, çoğunlukla yerel kurucularından sağlayacağı gelirler ile karşılanması öngörülüyor. Sonraki yıllardaki gider bütçesinin önemli bir kısmının uluslararası bağışlar ile karşılanması hedefleniyor. Vakıf Komitesi ve Yönetim Kurulu'nun ana görevleri arasında, arkeoloji ve Efes Antik Kenti'ne ilgi duyan sponsorlar ile kişisel bağlantılarını kullanarak bu kaynakları sağlamak da yer alıyor.

5 ana faaliyet alanı

Vakfın faaliyetleri beş başlık altında özetleniyor.

Mali destek: Vakıf, gerçekleştirilecek kazılara ve müzeye mali destek sağlayacak. Bu yolla, arkeolojik alanı ziyaret eden turistlere yaşamları boyunca hatırlayacakları bir deneyim sunulması hedefleniyor.

Kazı sürecinde rehberlik: Vakıf, antik kentin kısmen kazılmış ve hali hazırda ziyarete kapalı kısımlarındaki kazı çalışmalarına da ivme kazandırılmasına katkı sağlayacak.

Bu kısımlardaki kazı çalışmalarının yerel ve uluslararası uzmanların rehberliği altında yürütülmesine yönelik plan ve projeler geliştirilecek, bu alanların kazılar sırasında ziyaretçilere açılmasını sağlamaya yönelik güvenlik tedbirleri alınacak.

Kütüphane ve Arşiv: Vakıf, günümüze kadar antik kent hakkında yayımlanan tüm araştırmaların ve Efes'te gerçekleştirilen tüm kazı faaliyetlerinin bulunduğu bir dijital arşiv oluşturacak. Ayrıca Efes ile ilgili yurtiçinde ve yurtdışında yayınlanan tüm kitap ve dergilerin kopyasının bulunacağı bir kütüphanenin oluşturulması da planlar arasında yer alıyor.

Araştırma: Vakıf, Efes'in tarihi, şehirde çeşitli dönemlerde görülen yaşam tarzları ve şehrin mimarisi ile ilgili akademik çalışmalara da destek verecek.

Tanıtım: Büyük ölçüde web tabanlı yürütülecek tanıtım faaliyetleri arasında hedef gruplara doğrudan posta gönderimi, internet üzerinde alışveriş imkanı ve alandaki faaliyetler ile ilgili bülten gönderimlerini yer alacak. Şehir konusunda bilinç oluşturmak için uluslararası sempozyumlar düzenlenecek. Vakıf, alandaki çeşitli mekanlarda konser ve sergi gibi kültürel faaliyetlerin düzenlenmesini ve aktif tanıtımını da üstlenecek.

Tüm bu etkinliklerle, alana yeni sponsorlar çekilmesinin yanı sıra, Efes'in dünya turizm liderleri arasında en üst sıralarda yer alması hedefleniyor.

Borusan Grubu Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık'ın desteğiyle TEMA Vakfı tarafından Afyonkarahisar Tazlar Köyü'nde uygulanan kırsal kalkınma projesi, Türkiye'ye örnek oldu. İş Dünyası ve Sivil Toplum'un başarılı işbirliği sonucunda Borusan ve TEMA Vakfı, Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesine bağlı Güney, Düzağaç ve Tokuşlar Beldeleri ile Kınık ve Karacaören Köyleri'nde 4 yıl süreli 3 belde, 2 köyde uygulanacak kırsal kalkınma projesini birlikte hayata geçirecek.

9 Haziran 2010, İstanbul; TEMA Vakfı'nın öncülüğü ve Borusan'ın sponsorluğunda, Afyonkarahisar Tazlar Köyü'nde 1998-2010 yılları arasında başarıyla gerçekleştirilen kırsal kalkınma projesi, hedeflendiği üzere Türkiye ölçeğinde benzer projelere ilham kaynağı oluyor. Bu başarılı işbirliği sonucunda "TEMA - BORUSAN Afyonkarahisar-Sinanpaşa-Güney, Düzağaç ve Tokuşlar Beldeleri ile Kınık ve Karacaören Köyleri Kırsal Kalkınma Projesi" adı altında yeni bir proje daha hayata geçirilecek.

Her iki kurumun topraklarımızı erozyon ve çölleşmeden korumak hedefiyle bir araya getiren projeye ilişkin protokol, 9 Haziran 2010, Çarşamba günü, Borusan Holding Yönetim Merkezi Perili Köşk'te TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca'nında hazır bulunduğu törende Borusan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık ve TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Lütfü Baş tarafından imzalandı. Törene TEMA Vakfı Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Doğan, Borusan Kocabıyık Vakfı Müdürü Nihal Alptekin ile Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Abdurrahim Korukçu, Borusan Teknik Danışmanı Mustafa Uzbilek, TEMA Proje İzleme ve Değerlendirme Koordinatörü M. Metin Şenol, TEMA Vakfı Kurumsal İletişim ve Çevre Politikaları Bölüm Başkanı Özgül Erdemli Mutlu ve TEMA Proje İzleme ve Değerlendirme Uzmanı Mustafa Kazancı da katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan Asım Kocabıyık şunları söyledi: "Köylerden şehirlere göç, tarım arazilerinin erozyona uğraması, tarım faaliyetinin asgariye inmesi, köylerdeki ilkokulların kapanması, memleketimizin önemli problemlerinden birkaçıdır. Bu problemlerin yarattığı ekonomik ve sosyal meseleler de günümüzün konularındandır. Devletin yanı sıra özel kuruluşların da bu sorunların hallinde görev alabilecekleri düşüncesi ile geliştirdiğim kırsal kalkınma projesinin ilk uygulama yeri olarak, doğduğum ve altı yaşına kadar yaşadığım Tazlar Köyü'nü seçtim. Projenin detaylandırılması ve tatbikini bu konuda uzman bir kuruluş olan ve benim de kurucuları arasında bulunduğum, iki yıl da yönetim kurulunda yer aldığım, TEMA Vakfı'na tevdi ettim. Geçen sene, Tazlar Köyü Kırsal Kalkınma Projesi'ni noktalarken; bu modelin bir örnek teşkil etmesini ve benzer kalkınma projelerinin ülkemizin tüm köylerine nasip olmasını dilemiştim. Bugün TEMA ile attığımız bu adımla, Tazlar Köyü çevresinde yer alan 3 belde ile iki köyü içine alacak ikinci projemizi başlatıyoruz."

TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca da törende yaptığı konuşmada, "TEMA Vakfı ve Borusan, Afyon Tazlar'da topraklarımızı koruyarak, köylüye alternatif geçim kaynakları sunarak, doğru tarım tekniklerini ve su varlığımızı koruyan sulama tekniklerini uygulatarak hane başına düşen gelirin artmasını sağladı. Erozyonu önleyici tedbirler alınınca köyde tarımsal verimlilik % 50 arttı. 360 olan köy nüfusu proje sayesinde 1600'e yükseldi. Böylece kentten köye geri dönüşü sağlayacak ölçekte bir başarı sağlandı. Yeni işbirliğimiz ile de, bu projenin kazanımlarını diğer köylerimize yaymanın heyecanını yaşıyoruz.'' dedi.

Borusan – TEMA Vakfı Başarılı İşbirliği 3 Belde ve 2 Köyde Yaygınlaştırılıyor

TEMA Vakfı-Borusan Afyonkarahisar-Sinanpaşa Güney, Düzağaç ve Tokuşlar Beldeleri ile Kınık ve Karacaören Köyleri Kırsal Kalkınma Projesi, 2010 yılında uygulanmaya başlayacak.

Dört yıl sürecek olan proje kapsamında geleneksel tarımsal üretiminin yerine çağdaş tarım teknikleri uygulanacak ve çiftçilere verilecek eğitimlerle bu modellerin yaygınlaşması sağlanacak. Proje ile meyve bahçeleri oluşturulacak, bozuk orman alanları rehabilite edilecek ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla yem bitkisi üretimi alışkanlığı kazandırılacak. Ayrıca sulama ve hayvan içme suyu göletleri yapılması, tekniğine uygun kapalı sulama sistemleri kurulması, pazara yönelik sebzecilik ve baklagil üretiminin yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Böylelikle, planlanan çalışmalar sonucunda, doğru tarım uygulamaları ile erozyonun önlenmesine ve göçün durdurulmasına katkıda bulunulması hedefleniyor.

Boru üretimindeki yüksek teknolojisi, kalitesi ve yenilikçiliği ile küresel piyasaların önemli oyuncularından olan Borusan Mannesmann, Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen "Tube 2010" Fuarı'nın yıldızları arasında yer aldı. Borusan Mannesmann Boru, yarım yüzyılı aşkın deneyimi ile ürettiği ürünlerini müşterileri ve ürün sunduğu sektörlerin temsilcileri ile paylaşma fırsatı buldu. Sektörün devlerini biraraya getiren organizasyonda Borusan Mannesmann standı, fuarın sayılı çekim merkezlerinden biri haline geldi.

Nisan 2010, İstanbul - Boru sektöründeki yarım asırlık deneyimi ve uzmanlığı ile küresel piyasaların önemli oyuncularından biri olan Borusan Mannesmann, sektörün uluslararası düzeydeki en önemli buluşmalarından "Tube 2010" Fuarı'na katıldı. Almanya'nın Düsseldorf kentinde 12-16 Nisan 2010 tarihleri arasında düzenlenen ve sektörün devlerini bir araya getiren organizasyonda, Borusan Mannesmann, ürünleri ve kreatif standı ile fuarın cazibe merkezlerinden biri haline geldi. Yüksek kalite standartları sayesinde Avrupa Birliği ülkeleri ve Kuzey Amerika başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihracat yapan Borusan Mannesmann özel standıyla ziyaretçilerin yoğun ilgisine sahne oldu.

Uluslararası ziyaretçileri kendi standında ağırlama fırsatı bulan Borusan Mannesmann Boru yetkilileri, şirketin ürettiği en son ürünler, satış sonrası hizmetler ve projeler hakkında katılımcılara ayrıntılı bilgi sunma imkanı buldular.

Fuara olan ve sürekli artış gösteren ilgi, Tube 2010'da zirve yaptı. Fuarı 5 günde 70 ülkeden 35 bin kişi ziyaret ederken; bunların %63'ünü sanayi, % 22'sini de ticaret kuruluşlarının temsilcileri oluşturdu. Ziyaretçiler ağırlıklı olarak Hollanda, İtalya, Hindistan, İspanya, ABD, Belçika, İsviçre, Fransa ve İngiltere vatandaşlarından oluştu. Fuarda sergilenen ürünler arasında en çok ilgiyi borular ve aksesuarları (% 59) çekerken, boru üretim makinaları (% 28) ve hammaddeler de (% 26) yoğun ilgi gören malzemeler oldu.

Yapıdan otomotive, tesisattan beyaz eşyaya kadar birçok sektöre ürün sağlayan Borusan Mannesmann Boru, 240 m2'lik standında ürün portföyü, avantajlı hizmetleri ve yeni uygulamaları hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Borusan Mannesmann'nun, doğal gaz borularından petrol borularına, su, doğal gaz ve petrol iletim hatları gibi altyapı projelerinde kullanılan spiral kaynaklı hat borularından sanayi boru ve profillerine, konstrüksiyon boru ve profillerinden, PPRC - PVC U Boru ve fittinglerine kadar 4 bin çeşit üründen oluşan bir portföyü bulunuyor.

Dünyada tescilli kalite

Borusan Mannesmann Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Demircioğlu, Düsseldorf Tube 2010 Fuarı'nın Borusan'ın sunduğu kalitenin uluslararası platformda bir kez daha teyid edilmesi ve uluslararası ilişkiler açısından son derece tatminkar geçtiğini vurguladı. Demircioğlu, Türkiye'nin boru sektörüne 50 yıldır pek çok alanda öncülük ettiklerini ifade ederek şunları söyledi:

"Borusan Mannesmann olarak çelik boru sektöründeki yetkinliğimiz ile insanların yaşam kalitesini yükselten ürün ve hizmetler sunmaya odaklanıyoruz. Türk sanayii ile neredeyse yaşıt olan köklü geçmişimiz, hedeflerimize daha sağlam adımlarla yürüyebilmemizi sağlıyor. Hedefimiz Türkiye'nin boru sektöründeki küresel kuruluşu olmaktır. Bu tür fuarlar aynı zamanda bize ülkemizi uluslararası pazarlarda en iyi şekilde temsil etme fırsatı sunuyor."

Borusan'ın 2009 yılı performansı ve 2010 yılına dair hedeflerinin değerlendirildiği Yıllık Bilgilendirme Toplantısı'nda, 2009'da küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerine rağmen Holding'in yatırımlarına ara vermediği vurgulandı. Borusan Holding CEO'su Agâh Uğur; verimliliği artırırken maliyetleri azalttıklarını ve başta enerji olmak üzere tüm iş alanlarında başarılı projelere imza atıldığını vurguladı.

09 Mart 2010, İstanbul; Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı A.Ahmet Kocabıyık ve Borusan Holding CEO'su Agâh Uğur'un katılımıyla gerçekleşen Yıllık Bilgilendirme Toplantısı'nda Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri değerlendiren Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı A. Ahmet Kocabıyık, 2010 yılının tüm dünyada yeni bir dönemin başlangıcına işaret ettiğini vurguladı.

Borusan Holding CEO'su Agâh Uğur ise "Küresel ekonomik krizin etkilerine rağmen, 2010 yılında rekor düzeyde yatırım yapacaklarını" kaydetti. Uğur, bu yıl karlılıklarını artırmayı ve pazardan daha hızlı büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

"2010 yılı tüm dünyada yeni bir dönemin başlangıcına işaret ediyor"

Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı A. Ahmet Kocabıyık, şirketlerin kendilerini konumlandırırken; şeffaflık, verimlilik ve eğitimin ön plana çıkacağını düşündüğünü söyledi.

A. Ahmet Kocabıyık sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önümüzdeki yıllarda, bu yeni dönemde, rekabetin daha yoğun olacağını biliyoruz. Özellikle tüm dünyada Çin ve Hindistan gibi ülkelerin rekabeti daha fazla hissedilecek. Yaptığımız işi daha iyi eğitimli kişilerle ve daha verimli yapmaktan ve yeni pazarlar bulmaktan başka çaremiz yok. Bu konuda Borusan'ın ayrıcalığı olduğunu düşünüyorum. 7 yıldır uygulamakta olduğumuz Yalın 6 Sigma felsefesi ve Borusan Akademi sayesinde Borusan, her yaptığı işte sürekli olarak daha verimli olma gayreti içindedir."

Kesintisiz yatırım, güçlü büyüme

Borusan Holding CEO'su Agâh Uğur da, 2009 yılında yüzde 25 oranındaki ciro kaybına karşın verimliliklerini artırarak ve yatırımlarını sürdürerek başarılı bir performans sergilediklerini belirtti. "2010 yılında en az 350 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirmeyi planlıyoruz" diyen Agâh Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:

"2009 yılında yaşadığımız pazar daralması tüm kısa ve orta vadeli planlarımızı, hedeflerimizi gözden geçirmemize neden oldu. Bu tabloya karşı 2009'da çok başarılı bir şekilde krizle mücadele ettik. Yatırımlarımızı durdurmadık. Geçen yıl özellikle enerji ve lojistik sektörlerinde olmak üzere 200 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Ciromuz azalmakla birlikte, karlılıkta son derece başarılı bir rakam elde ettik. Kalite ve verimlilik konusunda cesaretle yolumuza devam ettik. Borusan faaliyet gösterdiği sektörlerde küresel bir oyuncu olma yolunda ilerliyor. Şimdi geleceğe bakıyoruz. 2010'a büyümeye hazır olarak girdik. 2010 yılında en az 350 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirmeyi planlıyoruz."

Geçen yıl zor koşullara rağmen Borusan'ın birçok başarıya imza attığını hatırlatan Agah Uğur şöyle devam etti:

"Enerjide Almanya'nın üçüncü büyük enerji şirketi EnBW AG ile stratejik ortak olduk ve Bandırma rüzgar santralımızda elektrik üretimine planladığımız gibi Eylül 2009'da başladık. Çelik boru işkolumuzda 170 milyon dolarlık Elba Express USA gaz boru hattı projesindeki yükümlülüklerimizi başarı ile tamamlayarak ikinci siparişimizi aldık. Yassı çelikte, soğuk sac pazar payımızı % 19'dan % 23'e, galvanizli sacda pazar payımızı % 19'dan % 32'ye çıkardık. Borusan'ın müşteri memnuniyeti geçen yıl dünya ortalamasından 10, Türkiye ortalamasından ise 15 puan yüksek gerçekleşti."

Agâh Uğur sözlerini, "2010 yılında karlılıklarını önemli ölçüde artırmayı ve pazardan daha hızlı büyümeyi hedeflediklerini" söyleyerek noktaladı.

Türkiye çelik boru sektörünün lideri Borusan Mannesmann, 4 - 7 Mart tarihleri arasında Istanbul CNR Expo Fuar Merkezinde düzenlenen 6. Uluslararası Boru ve Ek Parçaları Fuarı'nda müşterileri ve sektör temsilcileriyle buluştu. Fuarda özellikle Borusan Mannesmann standı izleyiciler tarafından büyük bir ilgi gördü.

Borusan Mannesmann'nun müşterileri ve iş ortakları için düzenlediği kokteylde, ünlü salsa grubu Bate Bumbo'nun sergilediği dans Brezilya güneşinin sıcağını fuar ortamına taşıdı

Mart 2010, İstanbul; Borusan Mannesmann, bu yıl da geleneğini bozmayarak bölgenin en önemli fuarlarından biri olan ve bu yıl 6.'sı düzenlenen Boru ve Ek Parçaları Fuarı'na katıldı. Bugün yüksek kalite standartları sayesinde Avrupa Birliği ülkeleri ve Kuzey Amerika başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihracat yapan Borusan Mannesmann Boru özel standıyla ziyaretçilerin yoğun ilgisine sahne oldu.

Fuarın açılışı İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Yavuz Özgün, ITA Dünya Borucular Birliği Genel Sekreteri Mr. Phillip Knight ve Ugetam A.Ş. Genel Müdürü Sayın Serkan Keleşer tarafından gerçekleştirildi.

Konusunda Türkiye'nin ilk ve tek ihtisas fuarı olan 6. Uluslararası Boru ve Ek Parçaları Fuarı, 120'si yerli, 36'sı yabancı olmak üzere toplamda 156 katılımcının iştirak ettiği ve toplam 14.334 ziyaretçinin takip ettiği profesyonellerin buluştuğu bir arena oldu.

Misyonunu; çelik boru sektöründeki yetkinliğiyle, insanların yaşam kalitesini yükselten ürün ve hizmetler sunmak ve toplumun ekonomik, sosyal gelişimine katkıda bulunmak üzerine kuran Borusan Mannesmann fuar süresince özellikle inşaat olmak üzere ve sanayinin bir çok alanından yöneticiler, mühendisler ve son kullanıcılarına ürünleri, hizmetleri ve son dönemde gerçekleştirilen projeleri hakkında bilgiler verdi. Ayrıca Borusan Mannesmann'nun 2 yıl önce tesisat ustaları için kurduğu Ustalar Kulübü bu yıl da fuarda alınan yeni katılımlarla genişlemeye devam etti.

Borusan Mannesmann'nun müşterileri ve iş ortakları için 6 Mart 2010 tarihinde düzenlediği kokteylde, Jozi Levi yönetimindeki ünlü salsa grubu Bate Bumbo danslarıyla tüm fuar ziyaretçilerine keyifli anlar yaşattı.

Borusan Mannesmann Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Demircioğlu, her yıl düzenli olarak yer aldıkları fuarın sektöre kazandırdığı dinamizmin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

"Türkiye boru sektörünün bu önemli fuarının her geçen yıl büyümesi ve kapsamını genişletmesi bölgedeki etkinliğimizi başarıyla yansıtması itibarıyla bizleri mutlu ediyor. Bu yıl da sektörümüzdeki hareketliliği burada izlemekten büyük mutluluk duyduk. Küresel ekonomik krizin etkilerini üzerinden atmaya çalıştığımız şu dönemde bütün sektör açısından fuarın bir moral ve motivasyon ortamı olduğu kanısındayım."

Çelik boru sektörünün lideri Borusan Mannesmann önemli bir yatırıma imza atıyor. Kuruluşun en büyük üretim tesisi olan Gemlik kampüsüne yıllık 250 bin ton üretim kapasitesine sahip bir tesis kurulacak. Yeni kurulacak tesis petrol ve doğal gaz hatlarında kullanılacak büyük çaplı hat borusu üretimi gerçekleştirecek. 2011 yılında devreye alınması planlanan tesisin yatırım bedeli 90 milyon dolar olarak bekleniyor. Yeni yatırım Borusan Mannesmann'yu büyük çaplı hat borusu pazarında daha güçlü bir konuma taşıyacak.

14 Ocak 2010, İstanbul. Çelik boru sektöründe Avrupa'nın önde gelen üreticileri arasında yer alan, Türkiye'de ise pazar lideri olan Borusan Mannesmann (BMB) yeni bir yatırıma hazırlanıyor. Borusan Mannesmann en büyük üretim tesisi olan Gemlik kampüsüne, mevcut ve gelecekteki potansiyel enerji hat borusu taleplerine daha iyi yanıt verebilmek için yıllık 250.000 ton üretim kapasitesine sahip bir tesis kuracak. Toplam 90 milyon dolara mal olması beklenen tesis, petrol ve doğal gaz hatlarında kullanılacak büyük çaplı hat borularının üretimini gerçekleştirecek. Yatırım, kullanılan teknoloji, üretim kapabilitesi, yerleşim düzeni, üretim elastikiyeti ve deniz kenarındaki stratejik yeri açılarından bugün için dünyanın en iyisi olacak şekilde tasarlandı.

2011 yılında devreye alınması planlanan tesis, BMB'nin Gemlik Kampüsü içerisinde mevcut bulunan araziye kurulacak. Tesisin, Gemlik'te yer alan Borusan Limanı'nın yanında yer alacak olması, lojistik maliyetleri açısından da verimlilik artışını beraberinde getirecek.

BMB büyük çaplı hat borusu pazarında artık daha güçlü

Türkiye ve çevresinde petrol ve gaz dağıtım projelerinin giderek artması ve çeşitlenmesi, hat borusu pazarının önemini giderek artırıyor. Hedeflediği pazarlarda, mevcut kapasitesinin üstünde bir potansiyel proje hacmini takip etmekte olan BMB, rekabet gücünü daha da artırmak için bu yatırımı yapma kararı aldı.

Yeni yatırımı değerlendiren Borusan Mannesmann Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Demircioğlu şunları söyledi:

"Borusan Mannesmann'nun stratejik hedeflerinden biri; yüksek katma değerli ürün gruplarına yatırım yaparak büyümek ve paydaşlarına yarattığı katma değeri artırmaktır. Bizim için gelecek vaat eden hat borusu pazarında bugün ve gelecekte ortaya çıkacak fırsatları değerlendirmek üzere bu iş koluna ek yatırım yapma kararı aldık. İçinde bulunduğumuz coğrafyada Bakü - Tiflis - Ceyhan boru hattı ardından, Nabucco ve Güney Akım gibi birçok önemli proje gündemde, bunun yanında geliştirdiğimiz ihracat pazarlarında da birçok önemli projenin içinde yer alarak bu sektördeki yerimizi sağlamlaştırdık. Aldığımız bu yatırım kararı sonrasında uluslararası düzeyde daha güçlü ve daha rekabetçi olacağız. Bu yatırım, kullanılan teknoloji, üretim kapabilitesi, yerleşim düzeni, üretim elastikiyeti ve deniz kenarındaki stratejik yeri açılarından bugün için dünyanın en iyisi olacak şekilde tasarlanmıştır. Bugüne kadar göstermiş olduğumuz güçlü performansımızı artırarak sürdüreceğiz. Kriz ortamında yaptığımız bu yatırım çelik boru sektörünün, Türkiye'nin ve şirketimizin geleceğine olan inancımızın somut bir göstergesidir."

Gemlik limanına yakınlık büyük avantaj

Kurulacak üretim tesisinin Gemlik'te yer alan Borusan Limanı'nın yanında yer alacak olması, lojistik maliyetlerinin azalmasını ve verimlilik artışını sağlayacak. Ayrıca stok yönetiminde de önemli ölçüde kazanımlar elde edilecek.

Borusan Mannesmann uluslararası pazarlarda çok deneyimli

Borusan Mannesmann bugüne kadar önemli boru hattı projelerine imza attı. Bakü-Tiflis-Ceyhan, Şahdeniz, Mavi Akım, Iran-Türkiye doğal gaz boru hattı gibi uluslararası projelerde görev alan kuruluş, yüksek kalite doğal gaz ve petrol borusu üretiminde çok önemli deneyimler kazandı. BMB bu deneyimini dış pazarlara yayarak, başta Iran, Cezayir, Avrupa ve son olarak Amerika pazarlarındaki çok önemli enerji hattı projelerinin boru teminini başarıyla gerçekleştirdi.

BMB, anlaşmasını 2007 yılı sonunda yaptığı ve 2008 yılının Mayıs ayında teslimatına başladığı Elba Express projesini de Şubat 2009'da başarıyla tamamladı. BMB, ABD'de bugüne kadar bir Türk üreticisi tarafından gerçekleştirilen en büyük proje olan 170 milyon dolar bütçeli dev proje için Türkiye'nin ilk FBE kaplı doğal gaz borularını üretti. BMB projede tüm süreçleri dokuz ayda tamamlayarak boru teslimatını zamanından önce gerçekleştirdi. BMB, başarıyla tamamlanan Elba Express projesi sonrasında ABD pazarında yeni bir ihale kazanabilme başarısı da elde etmiştir. Söz konusu yeni proje kapsamındaki çalışmalar ise hali hazırda başarıyla devam etmektedir.